| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasady udzielania części urlopu wychowawczego

Zasady udzielania części urlopu wychowawczego

Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego zakłada, że jego przepisy będą miały zastosowanie w przypadku ubiegania się o udzielenie po raz pierwszy urlopu wychowawczego na dane dziecko, poczynając od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy.

W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291) projektowane rozporządzenie zawiera dotychczasowe rozwiązania. Pominięto jedynie przepis o zachowaniu pisemnej formy wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego (kwestia ta zostanie uregulowana w art. 186 § 6 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym nowelizowaną ustawą) oraz dotychczasową regulację, zgodnie z którą pracodawca udziela urlopu wychowawczego po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie takiego urlopu, która wynika z systemowej wykładni przepisów Kodeksu pracy dotyczącej urlopu wychowawczego.

Nowe przepisy dotyczą kwestii udzielania części urlopu wychowawczego, która nie może być przenoszona na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Założono, że w przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego przed dniem wejścia w życie ustawy, do urlopów wychowawczych na dane dziecko, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, a także do pozostałej części urlopu wychowawczego, jeżeli chociaż jedna jego część została wykorzystana przed dniem wejścia w życie ustawy, nadal będą stosowane przepisy rozporządzenia MGPiPS z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK