| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasady udzielania części urlopu wychowawczego

Zasady udzielania części urlopu wychowawczego

Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego zakłada, że jego przepisy będą miały zastosowanie w przypadku ubiegania się o udzielenie po raz pierwszy urlopu wychowawczego na dane dziecko, poczynając od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy.

W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291) projektowane rozporządzenie zawiera dotychczasowe rozwiązania. Pominięto jedynie przepis o zachowaniu pisemnej formy wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego (kwestia ta zostanie uregulowana w art. 186 § 6 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym nowelizowaną ustawą) oraz dotychczasową regulację, zgodnie z którą pracodawca udziela urlopu wychowawczego po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie takiego urlopu, która wynika z systemowej wykładni przepisów Kodeksu pracy dotyczącej urlopu wychowawczego.

Nowe przepisy dotyczą kwestii udzielania części urlopu wychowawczego, która nie może być przenoszona na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Założono, że w przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego przed dniem wejścia w życie ustawy, do urlopów wychowawczych na dane dziecko, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, a także do pozostałej części urlopu wychowawczego, jeżeli chociaż jedna jego część została wykorzystana przed dniem wejścia w życie ustawy, nadal będą stosowane przepisy rozporządzenia MGPiPS z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »