| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasady udzielania części urlopu wychowawczego

Zasady udzielania części urlopu wychowawczego

Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego zakłada, że jego przepisy będą miały zastosowanie w przypadku ubiegania się o udzielenie po raz pierwszy urlopu wychowawczego na dane dziecko, poczynając od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy.

W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291) projektowane rozporządzenie zawiera dotychczasowe rozwiązania. Pominięto jedynie przepis o zachowaniu pisemnej formy wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego (kwestia ta zostanie uregulowana w art. 186 § 6 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym nowelizowaną ustawą) oraz dotychczasową regulację, zgodnie z którą pracodawca udziela urlopu wychowawczego po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie takiego urlopu, która wynika z systemowej wykładni przepisów Kodeksu pracy dotyczącej urlopu wychowawczego.

Nowe przepisy dotyczą kwestii udzielania części urlopu wychowawczego, która nie może być przenoszona na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Założono, że w przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego przed dniem wejścia w życie ustawy, do urlopów wychowawczych na dane dziecko, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, a także do pozostałej części urlopu wychowawczego, jeżeli chociaż jedna jego część została wykorzystana przed dniem wejścia w życie ustawy, nadal będą stosowane przepisy rozporządzenia MGPiPS z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK