| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ruszyła Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Ruszyła Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Dzięki niej klienci ZUS będą mogli przez internet m.in. sprawdzić stan swojego konta emerytalnego.

W uroczystości oficjalnego uruchomienia PUE ZUS uczestniczył w piątek w Łodzi prezes ZUS Zbigniew Derdziuk i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który symbolicznie, jako pierwszy zalogował się do platformy.

Minister zapewniał, że dzięki PUE każdy ubezpieczony będzie mógł w domu o dowolnej godzinie sprawdzić stan swojego konta emerytalnego.

Z informacji ministra wynika, że ZUS uruchomił platformę w czwartek, a w piątek do godz. 11 swój profil założyło ponad 8 tys. osób i mogą już korzystać z tego systemu.

PUE to zestaw e-usług dla klientów ZUS. Jej głównym elementem jest portal internetowy www.pue.zus.pl. Po zalogowaniu do PUE można m.in. sprawdzić swoje dane zapisane na indywidualnym koncie ZUS, śledzić jego stan i rezerwować wizyty w placówce ZUS.

Portal został podzielony na poszczególne profile: dla ubezpieczonych, dla świadczeniobiorców oraz dla płatników składek. Profil dla ubezpieczonych daje dostęp do danych zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS. Ubezpieczony może zweryfikować swoje dane, sprawdzić stan swojego konta w ZUS, ma informacje na temat zwaloryzowanego kapitału początkowego, zgromadzonych składek. Ma też na bieżąco informacje od jakich wysokości i jacy płatnicy opłacają za niego składki, jak i również może potwierdzić, czy został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

"Jest także możliwość wyliczenia przyszłego świadczenia emerytalnego. Jest usługa kalkulatora, która na bazie zgromadzonych informacji oraz prognozowania wartości przyszłych zarobków pomoże wyliczyć wartość przyszłej emerytury" - powiedział PAP kierownik projektu PUE Sławomir Wasielewski.

W profilu dla świadczeniobiorców można sprawdzić informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach (emeryturach, rentach, zasiłkach). Płatnicy składek mogą sprawdzić należne składki i wpłaty oraz informacje o zgłoszonych do ubezpieczeń.

Profil ma być dużym ułatwieniem dla małych i średnich przedsiębiorców dzięki modułowi e-płatnik, który pozwala zgłaszać osoby do ubezpieczeń, rozliczyć składki za siebie i pracowników.

Żeby skorzystać z usług Platformy trzeba zarejestrować się na portalu www.pue.zus.pl i potwierdzić swoją tożsamość - automatycznie przy pomocy profilu zaufanego e-PUAP lub certyfikatu kwalifikowanego, bądź potwierdzając swoją tożsamość w każdym terenowym oddziale ZUS.

Jak dodał Wasielewski, w ciągu miesiąca ma zostać także uruchomiona możliwość przesyłania wniosków do ZUS. W najbliższym czasie na portalu zostanie też uruchomiony profil dla lekarzy. Dzięki niemu lekarz będzie mógł sprawdzić zaświadczenia lekarskie, które wystawił pacjentom.

W ramach PUE uruchomiono także Centrum Obsługi Elektronicznej (tel. 801 400 987 oraz 22 560 16 00) gdzie można uzyskać informacje, zarezerwować wizytę w danej placówce lub złożyć wnioski, które nie wymagają podpisu elektronicznego. Powstał także System Kierowania Ruchem - biletomaty, z których pobiera się bilet do właściwego stanowiska oraz ekrany multimedialne wskazujące i przyzywające klienta do danego stanowiska.

Wartość projektu to ponad 100 mln zł, z czego 85 proc. to środki UE.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK