| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Program "Bliżej pracy" dla bezrobotnych

Program "Bliżej pracy" dla bezrobotnych

Około 4,5 mln zł będzie przeznaczone na pomoc osobom bezrobotnym w woj. pomorskim, które podejmą pracę poza miejscem zamieszkania. Realizacja projektu "Bliżej pracy" ma się rozpocząć pod koniec 2012 roku.

Pomorskie będzie pierwszym województwem, które wdroży taki program wspierający bezrobotnych.

W dniu 22 marca br. w Gdańsku odbyła się debata na temat rynku pracy w województwie pomorskim z udziałem m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli lokalnych samorządów, powiatowych urzędów pracy, izb gospodarczych i organizacji pracodawców.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku Tadeusz Adamejtis poinformował, że "celem programu "Bliżej pracy" ma być pokrycie części kosztów dojazdów do pracy lub wynajmu mieszkania poza miejscem zamieszkania". "Taka pomoc byłaby udzielana przez pierwszy rok po podjęciu pracy" - dodał.

Urzędy będą aktywizować młodych bezrobotnych >>

"Dla wielu osób mieszkających np. w Człuchowie czy w Bytowie to wsparcie da szansę startu do życia zawodowego" - tłumaczył. Maksymalna wysokość refundacji ma wynieść 300 zł.

"Czasami niewielka pomoc finansowa wystarczyłaby, żeby zainteresowany mógł znaleźć pracę" - dodał. Uważa, że "to wsparcie może się okazać szczególnie skuteczne w przypadku osób o niskich kwalifikacjach, u których poziom wynagradzania jest tak niski, że dodatkowe koszty związane z dojazdem bądź zakwaterowania czynią cały wysiłek nieopłacalnym".

Adamejtis powiedział, że "to ma być projekt pilotażowy, który ma pokazać, jakie są bariery w przemieszczaniu się ludzi +za pracą+". Zapowiedział, że jeśli wyniki programu będą zadawalające, to w okresie planowania 2014-2020 urząd starałby się o wyższą kwotę dofinansowania na ten cel".

Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego Radomir Matczak powołując się na badania GUS w 2006 (opublikowane w 2010 r.) poinformował, że w Pomorskiem ponad 132 tys. osób codziennie dojeżdżało do pracy w innej gminie. Z tego do Trójmiasta przyjeżdżało prawie 95 tys. osób.

"W 2012 r. w porównaniu z 2006 r. jest zdecydowanie więcej osób dojeżdżających do pracy poza miejscem zamieszkania" - dodał.

Poinformował, że w 2006 r. w województwie były gminy, z którym ponad 80 proc. pracujących musiało dojechać do pracy w innej gminie. Najwięcej osób z regionu dojeżdżało do aglomeracji trójmiejskiej oraz do Słupska, Starogardu Gdańskiego, Kwidzyna i Wejherowa.

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,5 proc. >>

Adamejtis poinformował, że w woj. pomorskim jest prawie 120 tys. osób bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi 13,4 proc. (w kraju 13,5 proc.). W zimie w regionie jest ok. 4-4,5 tys. ofert pracy, a wiosną - dwa razy więcej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK