| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Tusk i Pawlak deklarują wolę kompromisu w sprawie emerytur

Tusk i Pawlak deklarują wolę kompromisu w sprawie emerytur

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak zadeklarowali wolę wypracowania wspólnego projektu w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. PSL nie rezygnuje jednak z postulatu wcześniejszych emerytur dla matek. "To trudny czas dla koalicji" - przyznał wiceszef PO Grzegorz Schetyna.

"Logika jest bezlitosna, brutalna, zdaję sobie z tego sprawę, ale bezalternatywna, to znaczy musimy podnieść i zrównać wiek emerytalny w Polsce, jeśli nie mamy za chwilę wylądować na marginesie biedy i finansowego chaosu. Wiemy to my i oni też to wiedzą, i na to liczę najbardziej - na tę gruntowną wiedzę wszystkich istotnych aktorów życia publicznego w Polsce, że to są decyzje przykre, ale konieczne" - dodał Tusk.

Z kolei Pawlak uważa, że bardzo ciekawe propozycje w sprawie emerytur przedstawił senator Marek Borowski, który uważa, że Polacy powinni móc wybrać, czy chcą wcześniej przejść na emeryturę i mieć niższe świadczenia, czy też będą dłużej pracować i dostaną wyższą emeryturę. M.in. taki postulat przedstawia również PiS.

W ocenie Tuska, będziemy w najbliższym czasie świadkami nie tylko w przypadku PSL, ale także wszystkich pozostałych partii "takiego wyścigu +jak najwięcej zyskać, albo jak najmniej stracić+, w sytuacji w której trzeba wprowadzić bardzo przykrą i dotkliwą z punktu widzenia wielu ludzi zmianę".

W środę po południu premier spotkał się z politykami Solidarnej Polski w ramach konsultacji z klubami parlamentarnymi w sprawie podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Szef rządu konsultował się już z klubami PSL, SLD, Ruchu Palikota i PiS. SP jest przeciwna rządowym planom, postuluje wprowadzenie "gwarantowanych" emerytur dla matek bądź ojców z minimum trójką dzieci. Takie świadczenie miałoby - według SP - przysługiwać niezależnie od tego, czy dana osoba pracowała.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »