| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Konsultacje w sprawie wieku emerytalnego będą trwały 30 dni

Konsultacje w sprawie wieku emerytalnego będą trwały 30 dni

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższym czasie projekt dotyczący wydłużenia wieku emerytalnego trafi do konsultacji społecznych, które potrwają 30 dni. Przekonywał, że wyłącznym celem reformy jest bezpieczeństwo dzisiejszych i przyszłych emerytów.

Tusk spotkał się w poniedziałek w Sejmie z marszałek Ewą Kopacz i grupą parlamentarzystek Platformy, które zajmują się sprawami społecznymi. Po południu w sprawie reformy wieku emerytalnego szef rządu rozmawiał z Parlamentarną Grupą Kobiet.

"Jest projekt (dotyczący wydłużenia wieku emerytalnego), który będzie jeszcze przeze mnie przejrzany, każdy przecinek i kropka. Po złych doświadczeniach, szczególnie z ACTA, chcemy wspólnie z ministrami sprawdzić trzy razy każde zdanie, szczególnie w sprawie tak znaczącej dla obywateli, zanim trafi on do formalnych konsultacji" - powiedział Tusk dziennikarzom po spotkaniu.

Projekt emerytalny prawie gotowy >>

Jak zapowiedział, "w najbliższych godzinach, maksymalnie dniach" projekt trafi do formalnych konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Szef rządu podkreślił, że "ten etap będzie trwał 30 dni, bo tak opisują to przepisy".

Tusk przekonywał, że projekt dotyczący reformy wieku emerytalnego nie jest skomplikowany. "To nie jest sytuacja, taka jak z ACTA, czy z ustawą refundacyjną, że ktoś ma problem ze zrozumieniem istoty tego projektu, albo z jego konsekwencjami. Projekt musi być oczywiście perfekcyjny" - ocenił.

"Przede wszystkim trzeba mieć odwagę powiedzieć: wiemy, że to nie budzi entuzjazmu, ale postaramy się wytłumaczyć wszystkim, że innego wyjścia nie ma" - powiedział premier.

Wiek emerytalny - jak to rozwiązują w Europie >>

"Wszystkie argumenty, jakie będą płynęły ze strony różnych środowisk kobiecych, nie tylko parlamentarnych, będziemy konsultowali, będziemy tłumaczyli. Nie może nikomu zabraknąć cierpliwości, ani dobrej woli" - zaznaczył szef rządu. Zadeklarował, że jeśli chodzi o rozmowy w sprawie reformy wieku emerytalnego, będzie do dyspozycji wszystkich parlamentarzystów ze wszystkich klubów parlamentarnych.

Przestrzegał jednak, że jeśli projekt nie zostanie przyjęty, to dzisiejszych i przyszłych emerytów czekają kłopoty. "Warto to zrobić z otwartą przyłbicą, ale szybko" - podkreślił.

Premier ocenił, że wydłużanie aktywności zawodowej jest kluczowe, by w przyszłych latach ludzie mieli z czego żyć. "Chcę też rozwiać wszystkie wątpliwości: ta reforma jest neutralna dla budżetu państwa" - podkreślił. Jak mówił, to nie "chytrość ministra finansów" powoduje, że rząd chce wydłużyć wiek emerytalny. "Budżet państwa nie zarabia na reformie emerytalnej, tu chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo ludzi, dzisiejszych i przyszłych emerytów" - przekonywał.

Jak mówił, reforma emerytalna ma także zapobiec temu, że zabraknie rąk do pracy.

Ocenił też, że kobiety nie chcą, by ich sytuacja na rynku pracy była postrzegana wyłącznie przez pryzmat macierzyństwa. "Wszystkie kobiety, z którymi dziś rozmawiam, mówią: "przestańcie o nas mówić wyłącznie jak o matkach"" - zaznaczył szef rządu.

Propozycja dotycząca ulg emerytalnych >>

Tusk nawiązując do propozycji PSL, by matki mogły wcześniej przechodzić na emeryturę, podkreślił, że nie może być tak, że kobieta będzie - wskutek nowej ustawy emerytalnej - nagradzana za macierzyństwo i niepracowanie. A - jak mówił - mężczyzna będzie mógł, tak jak do tej pory, brać na siebie ciężar odpowiedzialności finansowej, a de facto łatwiejszą rolę życiową. "Dlatego w tej sprawie wolę słuchać kobiet z różnych środowisk - przy całym szacunku dla PSL - niż mężczyzn z jednej partii politycznej" - powiedział.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK