| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Partie przedstawiły swoje pomysły na temat systemu emerytalnego

Partie przedstawiły swoje pomysły na temat systemu emerytalnego

Prezydent Bronisław Komorowski, który w środę zorganizował spotkanie nt. systemu emerytalnego, apelował do partii o porozumienie w tej kwestii. Przedstawiciele klubów parlamentarnych przedstawili mu swoje propozycje w sprawie reformy emerytalnej i polityki rodzinnej.

Na zapowiedziane przez rząd podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn - do 67 roku życia - nie zgadzają się: PiS, SLD i SP. Formacje te opowiadają się za przeprowadzeniem referendum w tej kwestii - SLD przygotowało własny wniosek; PiS i SP popierają wniosek Solidarności.

Prezydent, otwierając spotkanie, zaznaczył, że w sprawie przyszłości systemu emerytalnego należy szukać porozumienia. Według niego, zmiany demograficzne w Polsce stają się wyzwaniem dla całej sceny politycznej.

"Stoimy w obliczu zbliżającego się nieuchronnie momentu (...), kiedy trzeba będzie podejmować decyzje, co do przyszłości systemu emerytalnego w Polsce" - mówił Komorowski. Jak ocenił, będzie to okazja do bardzo ostrych polemik.

Prezydent: powinniśmy szukać porozumienia w sprawie systemu emerytalnego >>

Prezydencka minister Irena Wóycicka na konferencji prasowej po spotkaniu krytycznie odniosła się do postulatu referendum w sprawie wieku emerytalnego. Jak mówiła, prezydentowi zależy na głębokiej dyskusji, a propozycja referendum ws. zmian w systemie emerytalnym nie jest dobrym sposobem rozwiązywania i szukania konsensusu.

Wóycicka zapowiedziała dalsze konsultacje u prezydenta ws. systemu emerytalnego. Zaznaczyła, że prezydent wyraził nadzieję, iż kolejne rozmowy "zbliżą różne stanowiska i pomogą znaleźć konsensus".

Minister poinformowała też, że w trakcie spotkania zwracano uwagę m.in. na kwestie polityki rodzinnej w związku z problemem starzenia się społeczeństwa. "Partie polityczne już teraz powinny znaleźć rozwiązanie dla tego problemu (...). Nie mamy już czasu, żeby zwlekać z odpowiedzią na to pytanie" - oceniła.

Wóycicka poinformowała, że podczas debaty "zwracano uwagę, że pewne aspekty polityki rodzinnej mogą być lepiej umieszczone w polityce emerytalnej".

"Również prezydent bardzo wyraźnie podkreślał, że jest otwarty, że uważa, że to są ważne sprawy, aby przy okazji reform rozważyć również możliwość mocniejszego wsparcia dla osób, które zajmują się wychowaniem małych dzieci" - powiedziała Wóycicka.

Podwyższenie wieku emerytalnego da w 2013 r. 0,2 mld zł oszczędności >>

Z wypowiedzi przedstawicieli partii po spotkaniu u Komorowskiego wynika, że o porozumienie w sprawie reformy emerytalnej, które postulował prezydent, może być trudno.

Koalicyjny PSL - jak mówił szef klubu tego ugrupowania Jan Bury - zgadza się na podwyższenie wieku emerytalnego, ale przy umożliwieniu matkom przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

"My jako PSL godzimy się z tym, aby rzeczywiście podnieść wiek przejścia na emeryturę, ale zawsze są jakieś istotne szczegóły. Tym szczegółem jest dla nas kwestia dania dobrowolnej możliwości kobietom wcześniejszego przejścia na emeryturę, z tytułu tego, że urodzi jedno, dwoje, troje, czy czworo dzieci" - podkreślił.

Bury ocenił, że uczestnicząca w spotkaniu żona prezydenta Anna Komorowska wyraziła zainteresowanie pomysłem PSL, by w czasie reformy emerytalnej docenić ważną rolę kobiety w rodzinie.

Z kolei PO uważa, że sam fakt urodzenia dziecka nie powinien gwarantować matkom dodatkowych korzyści w ramach systemu emerytalnego. Mówił o tym przedstawiciel Platformy Sławomir Piechota.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK