| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowe zasady ustalania okoliczności i przyczyn wypadków policjantów

Nowe zasady ustalania okoliczności i przyczyn wypadków policjantów

Zdefiniowane zostały dotyczące wypadków w związku z pełnieniem służby w Policji m.in. takie pojęcia, jak „wypadek zbiorowy” czy „członkowie rodziny poszkodowanego”, co pozwoli na wyeliminowanie pojawiających się dotychczas wątpliwości interpretacyjnych.

W celu wyeliminowania wątpliwości w zakresie właściwości miejscowej komisji powypadkowej wprowadzono zapis, zgodnie z którym komisję powypadkową powołuje kierownik jednostki organizacyjnej Policji właściwy ze względu na stałe miejsce pełnienia służby przez poszkodowanego, a w stosunku do funkcjonariusza, który uległ wypadkowi na terenie szkoły Policji, podczas szkolenia lub doskonalenia zawodowego – komendant szkoły Policji.

Jeżeli w jednostce organizacyjnej Policji nie utworzono służby właściwej do spraw bezpieczeństwa i higieny służby i pracy, członkiem komisji powypadkowej jest osoba, której kierownik jednostki organizacyjnej Policji powierzył wykonywanie zadań w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby i pracy.

Uregulowana została również kwestia wypadków policjantów, którzy ulegli wypadkom poza granicami kraju (kontyngenty, łącznicy, konferencje czy pościg i obserwacja transgraniczna) – dotychczasowe rozporządzenie nie uwzględniało trybu realizacji postępowań wyjaśniających w stosunku do ww. funkcjonariuszy, którzy ulegli wypadkowi.

Zmieniona została procedura zapoznawania poszkodowanego lub członka jego rodziny z protokołem powypadkowym (przed zatwierdzeniem protokołu przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji), a także procedura wnoszenia przez poszkodowanego (lub członka jego rodziny) uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym oraz tryb ich rozpatrywania.

Ponadto dookreślono procedurę rozpatrywania uwag i zastrzeżeń wniesionych przez poszkodowanego do treści protokołu.

Powyższe zmiany zostały uwzględnione w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 10 października 2011 r. w sprawie trybu ustalania okoliczności i przyczyn wypadków pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji (Dz.U. Nr 243, poz. 1453).

Rozporządzenie weszło w życie 30 listopada 2011 r.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »