| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK

Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK

Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o dniach wolnych od pracy i Kodeks pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zapowiadają zarówno związkowcy, jak i pracodawcy.

Wcześniej Sejm kilkakrotnie odrzucał projekty ustaw ustanawiających wolne w Trzech Króli. W październiku 2008 r. izba odrzuciła obywatelski projekt w tej sprawie, który pilotował prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, a pod którym podpisało się 700 tys. osób. W lipcu 2009 r., Sejm odrzucił kolejny projekt, pilotowany przez Kropiwnickiego i projekt Prawa i Sprawiedliwości w tej samej sprawie. Przeciwko ustanowieniu święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy opowiadała się Platforma Obywatelska argumentując, że Polski nie stać na kolejny dzień wolny od pracy.

Dodatkowy dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli >>

W styczniu 2010 r. PO sama złożyła w Sejmie projekt ustanawiający 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Zaproponowała równocześnie usunięcie z Kodeksu pracy przepisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Obchodzone 6 stycznia święto Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym od pracy do 1960 roku.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od Wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. W Kościele prawosławnym w dniu tym przypada Boże Narodzenie.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »