| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Można opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem

Można opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem

Możliwe jest opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Takie prawo przysługuje przedsiębiorcom dotkniętym sierpniową powodzią.

Prowadzący działalność gospodarczą maja prawo do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne po terminie na podstawie przepisów:

Płatnicy składek, którzy zostali poszkodowani w sierpniowej powodzi mają możliwość opłacenia składek za lipiec, sierpień i wrzesień do końca tego roku, czyli do 31 grudnia. Oznacza to, że składki te staną się wymagalne dopiero od 1 stycznia 2011 r. i od tego też terminu będą naliczane odsetki za zwłokę.

Ostatnie dni na złożenie wniosku o umorzenie należności z tytułu składek >>

Wszyscy przedsiębiorcy dotknięci sierpniową powodzią i zainteresowani możliwością późniejszego opłacenia składek powinni złożyć w ZUS stosowne oświadczenie.

Możliwość opłacenia składek po terminie nie zwalnia jednak płatników składek od obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych, zarówno zgłoszeniowych, jak i rozliczeniowych. Tak więc dokumenty za miesiące lipiec, sierpień i wrzesień powinny być przekazywane do ZUS na bieżąco, w ustawowo przewidzianych terminach. Z obowiązkiem tym wiąże się także obowiązek wydawania ubezpieczonym informacji RMUA. Każdy tego typu dokument powinien zawierać informacje o składkach należnych, rozliczonych w wysłanym do ZUS za dany miesiąc raporcie.

Elektroniczny Urząd Podawczy ZUS >>

Należy podkreślić, że wypłata świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, jest niezależna od opłacenia składek na te ubezpieczenia. Stąd też spowodowane klęską powodzi przesunięcie terminu płatności składek nie będzie miało wpływu na wypłatę zasiłków przez ZUS. Jedynie osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, ZUS wypłaci świadczenia chorobowe po opłaceniu składek.

Kalkulator składek ZUS >>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK