| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rząd przyjął projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat 3

Rząd przyjął projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat 3

Żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania - to formy opieki dla najmłodszych dzieci, które przewiduje przyjęty przez rząd projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Zachęcić ma on także do tworzenia żłobków przy zakładach pracy i uczelniach.

Jak powiedziała Fedak, opiekun dzienny, czyli tzw. niania samorządowa, będzie zajmować się piątką dzieci. "Będzie to taki rodzinny dom opieki dziennej nad małymi dziećmi. Państwo będzie wspierało taką formę opieki przez to, że pokryje składki na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne tej niani" - dodała. Niania samorządowa ma uzupełnić opiekę nad małymi dziećmi tam, gdzie daleki jest dojazd do żłobka lub nie został on jeszcze wybudowany.

W projekcie przewidziano też zachęty dla pracodawców do tworzenia przyzakładowych żłobków i klubów dziecięcych - pracodawcy będą mogli wliczyć wydatki związane z prowadzeniem ich w ciężar nieopodatkowanych kosztów uzyskania przychodu.

Rząd zajmie się projektami dotyczącymi opieki nad dziećmi >>

"Chcemy, aby koszty utworzenia i utrzymania żłobka mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu przez przedsiębiorców. W tej chwili już można tworzyć żłobki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale ponieważ jest on niewielki, to to wsparcie jest bardzo małe" - powiedziała minister.

Uczelnie wyższe będą mogły prowadzić żłobki i kluby dla dzieci studentów obok domów studenckich i stołówek - działalność ta, podobnie jak prowadzenie akademików i stołówek, będzie zwolniona z podatku. W projekcie jest też oferta dla samorządów, które będą mogły kontraktować usługi opiekuńcze z opiekunami dziennymi sprawującymi opiekę nad dziećmi we własnym domu. Projekt zachęca też do legalnego zatrudnienia niań.

"Niania będzie mogła być legalnie zatrudniona ze wsparciem państwa w postaci opłaty składki emerytalnej i zdrowotnej od najniższego wynagrodzenia" - powiedziała Fedak.

Jak dodała, liczy na to, że nowe rozwiązania dotyczące żłobków zostaną wsparte w ramach programu rządowego, który może być gotowy jesienią tego roku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK