| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Skarga do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o OFE

Skarga do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o OFE

Eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożą do Trybunału Konstytucyjnego (TK) skargę w sprawie nowelizacji ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Ich zdaniem, narusza ona zasady konkurencji i jest sprzeczna z regulacjami unijnymi. Minister pracy Jolanta Fedak nie podziela tej opinii.

Wchodząca w życie 1 stycznia 2010 r. nowelizacja ustawy o OFE stanowi, że składki pobierane przez te fundusze od wpłat ubezpieczonych mają być obniżone z 7 do 3,5 proc. Jednocześnie największe fundusze, których aktywa przekraczają 45 mld zł, nie będą mogły pobierać procentowej opłaty za zarządzanie. Pozostanie im tylko stała miesięczna opłata w wysokości 15,5 mln zł, bez względu na liczbę osób w nich ubezpieczonych.

"Nie możemy zgodzić się na to, by politycy uchwalali ustawy przy całkowitym braku poszanowania podstawowych zasad konstytucyjnych, jak zasady równości, konkurencji, swobody przedsiębiorczości czy prawidłowej legislacji. Tak stało się w wypadku ustawy o OFE. Stąd skarga do TK. Gdyby Trybunał unikał jej rozpatrzenia, będziemy zmuszeni wystąpić przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości" - poinformował ekspert Lewiatana Jeremi Mordasewicz.

"Taka zmiana przepisów, uchwalona w zaledwie kilka miesięcy, doprowadzi do zmniejszenia konkurencji między funduszami emerytalnymi i spowoduje obniżenie jakości ich usług. Jednocześnie wpłynie na podwyższenie świadczeń w bardzo niewielkim stopniu" - mówił na zorganizowanej w czwartek konferencji prasowej wiceprezydent PKPP Lewiatan, reprezentujący towarzystwa emerytalne Zygmunt Kostkiewicz.

Według niego, obniżenie opłat nie doprowadzi do realizacji celów, jakie - nowelizując ustawę o OFE - stawiał sobie rząd. "Dojdzie do spłaszczenia konkurencji, a może nawet do wychodzenia z rynku niektórych funduszy. Zapobiec temu może zmiana przepisów o OFE, co musiałoby nastąpić, gdyby Trybunał uwzględnił skargę Lewiatana" - zauważył Kostkiewicz.

Minister pracy powiedziała, że "każdy, kto ma do tego legitymację, może składać skargę". Wyraziła jednak nadzieję, że Trybunał nie podzieli wskazanych w niej argumentów.

Jak powiedział Kostkiewicz, sprawą nowelizacji ustawy o OFE interesuje się już Komisja Europejska, która zarzuca Polsce przede wszystkim naruszenie zasady konkurencji.

"Zakaz pobierania procentowych opłat za zarządzanie przez największe fundusze to niezasłużona premia dla tych mniejszych, które opłaty takie będą mogły pobierać. Duże fundusze stracą motywację do pozyskiwania nowych klientów, do obniżania kosztów administracyjnych, podwyższania jakości swoich usług. Nie będą też chętne do ryzykownego inwestowania, pozwalającego więcej zarobić ubezpieczonym" - powiedział Kostkiewicz.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK