| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wartość rynku usług medycznych w Polsce wyniosła 76 mld zł

Wartość rynku usług medycznych w Polsce wyniosła 76 mld zł

Łączna wartość rynku usług medycznych w Polsce w 2008 roku wyniosła 76 mld zł - wynika z szacunków portalu Money.pl.

W ubiegłym roku na prywatne leczenie wydaliśmy 28 mld zł, jeden Polak dopłacił średnio 737 zł do świadczeń medycznych. Z kolei państwowy płatnik wydał 48 mld zł. Oznacza to, że wydatki ze środków publicznych stanowią 63 proc. wartości całego rynku usług zdrowotnych.

Jak podkreśla Money.pl, Narodowy Fundusz Zdrowia niemal w całości płaci za opiekę szpitalną. Z kwoty 21 mld zł, która została przeznaczona na ten cel w 2008 roku, aż 98 proc. to środki publiczne. W pozostałych segmentach wydatki prywatne mają zdecydowanie większy udział. Opieka ambulatoryjna, na którą wydaje się 17 mld zł, tylko w 53 proc. finansowana jest ze środków publicznych.

Są też sektory, w których wydatki prywatne zdecydowanie dominują. To np. stomatologia. Zabiegi dentystyczne kosztują w sumie 6 mld zł. Tylko jedna trzecia tej kwoty pochodzi ze środków publicznych.

Wydatki na leki pochłonęły w ubiegłym roku 22 mld zł, a jedynie 32 proc. tej kwoty to środki publiczne. Za resztę leków (głównie bezrecepturowych OTC, suplementów diety czy dermokosmetyków) zapłaciliśmy z własnych dochodów.

W prywatnych wydatkach na usługi medyczne największy udział w 2008 roku miały: wydatki na nierefundowane leki (15 mld zł) i na płatności za wizyty lekarskie (12 mld zł). Wciąż najmniej rozwiniętą częścią prywatnego segmentu rynku usług medycznych stanowią medyczne usługi abonamentowe. Wartość tego rynku szacowna jest na od 0,7 do 1 mld zł oraz prywatna składka ubezpieczenia zdrowotnego (rynek wart 80 do 120 mln zł).

Szacunki sporządzono na podstawie danych m.in. z NFZ i GUS.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »