| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > UE wymusza zmianę stosunku do osób niepełnoprawnych

UE wymusza zmianę stosunku do osób niepełnoprawnych

Unia Europejska wymusza na nas zmianę podejścia do problemu niepełnosprawności - kształtuje określone standardy i zmienia świadomość poprzez rozwiązania i przepisy, które w krajach UE już obowiązują - uważa pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy Jarosław Duda.

UE zachęca swoich członków do prowadzenia polityki, która umożliwi niepełnosprawnym pełne uczestnictwo w życiu społecznym i podnoszenie jakości ich życia.

Polska wciąż znacznie odbiega od średniej europejskiej jeśli chodzi o zatrudnienie osób niepełnosprawnych czy poziom wykształcenia w tej grupie. Aktywność zawodowa niepełnosprawnych jest niewielka - w naszym kraju jedynie ok. 15 proc. z nich pracuje, podczas gdy w Europie - średnio ok. 45 proc. W Polsce jedynie 6 proc. niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie.

"Dostrzegamy, że wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością jest niski w porównaniu z UE. Chcielibyśmy to zmienić przez określone regulacje. Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych to moja główna misja jako Pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne są u nas najgorzej wykształconą grupą. Edukacja to podstawowa rzecz, jeśli te osoby chcą być aktywne, uciec z pułapki rentowej i mają mieć szanse na otwartym rynku pracy" - przekonywał Duda w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem UE wymusza na nas zmianę podejścia do pracy niepełnosprawnych. "Nie uważamy już, że te osoby powinny siedzieć w domu lub wykonywać proste prace w zakładach pracy chronionej, ale można je angażować w najbardziej skomplikowane projekty" - powiedział Duda.

Według niego potrzebne są indywidualne programy wsparcia. "Chcemy wprowadzić rozwiązanie oparte na modelu brytyjskim. Osoba niepełnosprawna byłaby pod opieką wyspecjalizowanej agendy, która opracowałaby dla niej indywidualną ścieżkę kariery polegającą na przygotowaniu jej do zatrudnienia, przez uzupełnienie kwalifikacji, znalezienie pracodawcy i dalszym monitoringu, już po wprowadzeniu jej na rynek pracy" - mówił Duda.

"Moim zdaniem te pięć lat funkcjonowania w UE w odczuciu środowiska ludzi niepełnosprawnych nie wywołało skutków o charakterze systemowym aż do zeszłego roku, czyli wejścia w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej, które wymusiło zrównanie otwartego i chronionego rynku pracy" - powiedział Duda.

Jak podkreślił, zmiany spowodowały podniesienie dofinansowania dla pracodawców z otwartego rynku pracy. "Jest to dla nich korzystne, zwłaszcza w okresie dekoniunktury, bo zatrudniając osoby z niepełnosprawnością, dostają zwrot 75 proc. kosztów zatrudnienia. Jednak dofinansowanie pracodawców z chronionego rynku pracy zmniejszyło się - z ponad 100 proc. do 75 proc. Mamy już w związku z tym sygnały, że zagrożony jest system spółdzielczości, zwłaszcza praca zatrudnionych w nim osób z najbardziej dotkliwymi dysfunkcjami, czyli np. niewidomych, z niepełnosprawnością intelektualną, chorych psychicznie. Pracodawcom zatrudnianie ich przestało się opłacać. Zastanawiamy się, jak je utrzymać na rynku pracy, bo jeśli miałyby wypaść ze spółdzielczości, to nie znajdą miejsca na otwartym rynku" - podkreślił Duda.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK