| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Podwyżki składek ZUS

Podwyżki składek ZUS

Z winy rządu firmy czekają jeszcze dwie podwyżki składek ZUS.

W tym roku 1,7 mln osób prowadzących firmy nie będzie, jak obiecywał rząd, opłacać składek do ZUS w stałej wysokości. Nie mogą więc już teraz zlecić bankowi, aby ten wysyłał do Zakładu przez cały ten rok taką samą kwotę. Stanie się tak, bo posłowie zasiadający w sejmowej Komisji Przyjazne Państwo zapomnieli, że przedsiębiorcy opłacają nie tylko składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalna, rentowe, wypadkowa i chorobowa) oraz do Funduszu Pracy, ale także składkę zdrowotną do NFZ.

W październiku 2008 r. Sejm na wniosek tej komisji przesądził, że przedsiębiorcy będą płacić od 2009 r. przez cały rok takie same składki na ubezpieczenia społeczne i do FP. Ich wysokość zmieniała się dotychczas cztery razy w roku. Nie zmieniono jednak dotychczasowych przepisów dotyczących sposobu opłacania składki zdrowotnej. A brak takiej zmiany oznacza, że przedsiębiorcy wciąż musieliby sprawdzać cztery razy w roku wysokość składek.

Kierowane przez Ewę Kopacz Ministerstwo Zdrowia obiecywało przygotowanie projektu ustawy w tej sprawie. Jednak do Sejmu wpłynął on, jako poselski, na początku grudnia 2008 r. Został uchwalony 23 stycznia i czeka na decyzję Senatu.

W efekcie w okresie styczeń-luty właściciele firm zapłacą do ZUS składki w innej wysokości niż te płacone od marca do końca roku. W tym pierwszym okresie z tytułu wszystkich składek wpłacą do ZUS 832,62 zł. To o ponad 43 zł więcej niż za grudzień. Kolejna, wynosząca ponad 9 zł, podwyżka czeka ich od marca, gdy wzrośnie składka zdrowotna.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK