| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Prawo do dodatkowych 8 tygodni zasiłku opiekuńczego

Prawo do dodatkowych 8 tygodni zasiłku opiekuńczego

Pracownik ma prawo do dodatkowych 8 tygodni zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad dzieckiem, jeśli w okresie pierwszych 56 dni po porodzie matka dziecka nie może się nim opiekować z powodu pobytu w szpitalu. Zasiłek opiekuńczy na dziecko nie przerywa urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Od 1 stycznia br. ojciec dziecka może wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem w okresie pobytu matki dziecka w szpitalu. Od dnia urodzenia dziecka pracownik może dodatkowo korzystać z zasiłku opiekuńczego maksymalnie przez 8 pierwszych tygodni po porodzie, czyli przez 56 dni.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ojcu dziecka niezależnie od 60 dni zasiłku opiekuńczego, który w roku kalendarzowym przysługuje na chorych członków rodziny i dzieci.

WAŻNE!

O dodatkowe 8 tygodni zasiłku opiekuńczego może starać się ubezpieczony ojciec dziecka, jeżeli w okresie pierwszych 8 tygodni po porodzie pracownica uprawniona do urlopu i zasiłku macierzyńskiego wymaga opieki szpitalnej i nie może sama zająć się dzieckiem.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Na takich samych zasadach jak ojcu dziecka dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje innemu członkowi rodziny, który zaopiekuje się dzieckiem.

Okresu 8 tygodni dodatkowego zasiłku opiekuńczego płatnik świadczeń (pracodawca lub ZUS) nie wlicza do wymiaru zasiłku opiekuńczego z innych tytułów, np. w związku z opieką nad chorym członkiem rodziny - żoną, ojcem albo chorym dzieckiem.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego uzyska ojciec dziecka, która przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

W związku z pobytem żony pracownika w szpitalu pracownik zatrudniony u Państwa może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kiedy pracownik jest na zasiłku opiekuńczym w związku z opieką nad dzieckiem, będzie przysługiwał mu taki dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres nie dłuższy niż 8 tygodni.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK