| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Zwolnienia od pracy > Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Pracownik może skorzystać ze zwolnienia w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Poniżej wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Dnia 2 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy zawierająca nowe regulacje dotyczące zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat.

W myśl znowelizowanego artykułu 188 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Potocznie zwolnienie to nazywane jest opieką z tytułu wychowania dziecka. Podkreślić należy, że wspomniany artykuł dotyczy zwolnienia na opiekę na zdrowe dziecko do lat 14. W przypadku dziecka chorego do lat 14, rodzic pobiera zasiłek opiekuńczy.

Więcej na temat zwolnienia na opiekę przeczytasz w tym artykule!

Wymiar zwolnienia

Zwolnienie na opiekę przysługuje bez względu na liczbę dzieci. Oznacza to, że dwa dni wolnego albo 16 godzin przysługuje rodzicom wychowującym zarówno jedno, jak i dwoje czy troje dzieci.

Wynagrodzenie za czas opieki

Za czas zwolnienia od pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego tak jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Czy niewykorzystany urlop przechodzi na następny rok?

Prawo do zwolnienia przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem, przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia pracy. Bez znaczenia jest okoliczność, w jakim miesiącu pracownik rozpoczął pracę, staż pracy czy rodzaj umowy o pracę.

Pracownik został zatrudniony od 1 października 2016 r. Było to jego pierwsze zatrudnienie w 2016 roku. Osoba ta wychowuje 7-letnie dziecko. Pracownik ma prawo do 2 dni albo 16 godzin zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.

Pracownik-rodzic, który w danym roku kalendarzowym nie wykorzysta zwolnienia przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem, nie będzie mógł przenieść tego zwolnienia na następny rok. Oznacza to, że niewykorzystane w roku kalendarzowym zwolnienie wygasa z końcem roku. Z dniem 1 stycznia następnego roku pracownik nabędzie prawo do kolejnego zwolnienia do czasu ukończenia przez dziecko 14 lat, czyli będzie mógł wykorzystać 2 dni albo 16 godzin.

Zobacz również:

Wniosek

O sposobie wykorzystania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w danym roku, pracownik decyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik w pierwszym wniosku powinien określić, czy chce skorzystać ze zwolnienia w godzinach czy w dniach. Jeżeli rodzic w danym roku kalendarzowym wskaże 1 dzień zwolnienia, w kolejnym wniosku nie może wystąpić o udzielenie wolnego w godzinach.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK