| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Co należy uwzględnić w planie urlopów?

Co należy uwzględnić w planie urlopów?

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzenia planu urlopów na następny rok musi tego dokonać do 31 grudnia starego roku. Jakie urlopy należy uwzględnić w planie urlopów?

Obowiązek sporządzania planu urlopów

Zgodnie z Kodeksem pracy urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Jednak nie każdy pracodawca jest zobligowany do sporządzenia planu urlopów. Ma to miejsce w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa albo w przypadku, gdy zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na odstąpienie przez pracodawcę od obowiązku sporządzania planu urlopów.

Plan urlopów ułatwia organizację pracy, przez co dobrze jest sporządzić go nawet w przypadku, gdy nie ma takiego obowiązku.

Sporządzanie planu urlopów na przyszły rok jest korzystne również z tego powodu, że w trakcie jego tworzenia pracodawca bierze pod uwagę wyłącznie wnioski pracowników. Gdy takiego planu nie sporządza terminy urlopów muszą być uzgodnione z pracownikami. Uzgodnienie związane jest z większą ingerencją pracownika w decyzję pracodawcy.

Urlop na żądanie

W ustalanym na przyszły rok planie urlopów nie można uwzględniać urlopów na żądanie. Spowodowane jest to tym, że o terminie tego rodzaju urlopu jednostronnie decyduje pracownik. Uprawnienie do urlopu na żądanie wynika z art. 1672 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Zobacz: Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

Urlop a pierwsza w życiu praca

W planie urlopów na następny rok należy uwzględnić również urlopy dla pracowników, którzy rozpoczynają pierwszą w życiu pracę. Pomimo, że prawo do urlopu wypoczynkowego nabywają oni z upływem kolejnych miesięcy, to i tak trzeba uwzględnić ich urlopy w trakcie sporządzania planu urlopów. Jeżeli taki pracownik jest zatrudniony na umowie terminowej, w planie urlopów uwzględnia się w wymiarze, jaki przysługuje mu za dany rok proporcjonalnie do trwania umowy terminowej.

Jeżeli umowa terminowa zostaje w ciągu roku przedłużona, pracodawca powinien nanieść stosowna korektę w planie urlopów. Korekta będzie polegała na uwzględnieniu urlopu, który nabył pracownik w związku z przedłużeniem jego umowy terminowej.

Urlopy bezpłatne, wychowawcze, macierzyńskie

W planie urlopów należy uwzględnić kończące się urlopy pracowników, takie jak urlop wychowawczy czy urlop bezpłatny. Nie uwzględnia się za to w planie urlopu, który będzie przysługiwał pracownikowi przez okres całego roku, np. urlopu wychowawczego. Urlopu macierzyńskiego nie da się za to ustalić z przyczyn obiektywnych.

Zobacz serwis: Urlop wypoczynkowy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »