| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Jak obliczyć urlop przy zmianie etatu? – porada

Jak obliczyć urlop przy zmianie etatu? – porada

Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu zwiększono od 1 marca 2010 r. wymiar czasu pracy na 3/4 etatu. Jak należy prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego tego pracownika. Jak postąpić w odwrotnej sytuacji, tj. gdy pracownik był zatrudniony w większym wymiarze czasu pracy, a następnie ten wymiar został zmniejszony? Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Ustalenia wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego – w sytuacji, kiedy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy i w ciągu roku kalendarzowego następuje zwiększenie wymiaru jego etatu – należy dokonać w ten sposób, że oddzielnie obliczamy wymiar przysługującego urlopu za okres, kiedy pracownik zatrudniony był na 1/2 etatu, a oddzielnie za okres zatrudnienia w wymiarze 3/4 etatu. Wobec tego za okres od stycznia do lutego pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 2 dni (2/12 x 10 dni = 1,66), a za okres od marca do grudnia – 13 dni (10/12 x 15 dni = 12,5), czyli w całym roku kalendarzowym pracownikowi będzie przysługiwał urlop w wymiarze 15 dni.

Przeczytaj także: Na jakich zasadach udzielany jest urlop w wymiarze godzinowym?

W odwrotnej sytuacji tj., jeśli pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego zmniejszono wymiar czasu pracy – przy obliczaniu wymiaru przysługującego mu urlopu należy stosować powyżej opisaną zasadę i również oddzielnie ustalać wymiar urlopu dla okresu zatrudnienia w wyższym, a następnie oddzielnie dla okresu zatrudnienia w niższym wymiarze czasu pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Należy jednak pamiętać, że urlop proporcjonalnie zmniejszony do zmienionego wymiaru czasu pracy nie może przekroczyć limitów określonych przez Kodeks pracy, tj. 20 lub 26 dni.

Paweł pracował w hurtowni na stanowisku magazyniera, w oparciu o umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, na cały etat. W maju 2010 r. wykorzystał cały swój urlop (20 dni) w związku z narodzinami dziecka – z uwagi na posiadanie umowy na czas nieokreślony miał do tego prawo. W lipcu, wypowiedzeniem zmieniającym zmniejszono jego wymiar czasu pracy do połowy etatu. Jego sytuacja urlopowa wygląda następująco:
• Za okres od stycznia do czerwca powinien otrzymać 10 dni urlopu,
• Za okres od lipca do grudnia tylko 5.
W powyższej sytuacji i wykorzystania przez pracownika 20 dni urlopu doszło do przekroczenia limitu przysługującego urlopu.

Źródło:www.pip.gov.pl

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »