| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy. Celem jego jest opieka nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia. Warto sprawdzić, czy pracownicy zawsze przysługuje urlop oraz jakie są zasady jego udzielania. 

Najważniejszą kwestią dotyczącą urlopu macierzyńskiego, jest to, iż przysługuje on pracownikowi. Oznacza to, że nie będzie mogła z niego skorzystać osoba bezrobotna. Z prawa do urlop nie skorzysta, także pracownik, który pozostaje na urlopie bezpłatnym. W trakcie urlopu bezpłatnego ulegają zawieszeniu prawa pracownika. Jedyną możliwością jest wyrażenie przez pracodawcę zgody na przerwanie urlopu bezpłatnego.

Prawo do urlopu nie ma także pracownica, która w czasie urlopu wychowawczego urodzi kolejne dziecko. Przysługuje jej jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego.

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Urlopu macierzyńskiego nie można się zrzec. Istnieje możliwość jego skrócenia, jednak dopiero po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu.

Urlop macierzyński rozpoczyna się z dniem urodzenia dziecka. Pracownica otrzymuje ze szpitala zaświadczenie, w którym jest podana data porodu. Data porodu to pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego.

Pracodawca nie musi udzielić urlopu pracownicy, ponieważ urlop rozpoczyna się automatycznie z dniem porodu.

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

W przypadku, kiedy pracownica przyjęła na wychowanie dziecko jako rodzina zastępcza lub wychowuje dziecko adoptowane, przysługuje jej urlop w wymiarze 20 tygodni. Nie dotyczy to rodziny zastępczej wykonującej zadania pogotowia rodzinnego.

Przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Część urlopu macierzyńskiego może przypadać przed porodem. Jest to co najmniej 2 tygodnie. Po porodzie przypada wtedy urlop niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania się pozostałego okresu urlopu macierzyńskiego.

Ojciec ma prawo do urlopu

Pracownica ma prawo zrezygnować z urlopu macierzyńskiego. Jest jeden warunek pracownica musi wykorzystać po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu. Musi zawiadomić o tym pracodawcę pisemnym wnioskiem, co najmniej 7 dni przed powrotem. Pozostałą część urlopu może w takim przypadku wykorzystać pracownik – ojciec. Pracownica zgłaszając swój powrót zanosi zaświadczenie pracodawcy, który zatrudnia ojca. W zaświadczeniu musi się znaleźć potwierdzenie terminu rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika – ojca. Wskazany we wniosku termin musi przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu przez pracownicę.

avatar

2012-11-29 09:48 Zgłoś

Witam! Mam pytanie odnośnie urlopu macierzyńskiego mojej żony. Obecnie nie jest ona zatrudniona nigdzie na stałe. Ile przed porodem musi być zatrudniona, żeby dostać pieniądze z tytułu urlopu macierzyńskiego? I czy może to być firma mojego ojca (jej teścia) czy musi być jakaś zewnętrzna? Z góry dziękuję za odpowiedź!jeżeli faktycznie będzie pracować a umowa nie będzie zawarta dla pozoru w celu uzyskania świadczeń, to ZUS podczas kontroli nie zakwestionuje takiej umowy. A i jeszcze w trakcie porodu musi podlegać pod ubezpieczenie chorobowe(nie ważne czy obowiązkowe czy dobrowolne) nie musi to być umowa o pracę na stałe czy umowa zlecenia na stałe. Nie będzie to osoba współpracujące - definicja poniżej Art. 8 ust. 2. Ustawy o s.u.s. "Jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 - dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. ust. 11. Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; "

avatar

2012-11-28 23:54 Zgłoś

Witam! Mam pytanie odnośnie urlopu macierzyńskiego mojej żony. Obecnie nie jest ona zatrudniona nigdzie na stałe. Ile przed porodem musi być zatrudniona, żeby dostać pieniądze z tytułu urlopu macierzyńskiego? I czy może to być firma mojego ojca (jej teścia) czy musi być jakaś zewnętrzna? Z góry dziękuję za odpowiedź!

avatar

2012-01-03 08:43 Zgłoś

Witam mam pytanie czy urlop tacierzyński jest urlopem płatnym czy nie i czy przysługuje mi jeśli moja żona nie pracujetak przysługuje.Jeżeli Ty podlegasz pod ubezpieczenie chorobowe to możesz wystąpić o urlop tacierzyński (za ten okres zasiłku tacierzyńskiego. (wypłacany na tych samych zasadach co zasiłek macierzyński).

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP22
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem Infor.pl »