| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy. Celem jego jest opieka nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia. Warto sprawdzić, czy pracownicy zawsze przysługuje urlop oraz jakie są zasady jego udzielania. 

Ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego także, w przypadku zgonu matki dziecka. Przysługuje mu prawo do niewykorzystanej przez matkę części urlopu.

Zobacz: Jak długo trwa obecnie urlop macierzyński?

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Szczególne urlopy macierzyńskie

Zdarzają się przypadki, kiedy dziecko po urodzeniu wymaga szczególnej opieki szpitalnej. W razie, kiedy kobieta wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.

W przypadku kiedy matka urodzi martwe dziecko lub kiedy dziecko umrze przed upływem 8 tygodnia życia, ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Przysługuje jej urlop w wymiarze 8 tygodni po porodzie, jednak nie krócej niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. W razie zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Matka, która rezygnuje z wychowania dziecka i oddaje je innej osobie w celu adopcji lub oddaje dziecko do domy małego dziecka, ma prawo do urlop macierzyńskiego. Przysługujący jej urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodniu Jednak nie przysługuje jej urlop po oddaniu dziecka.

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania adopcyjnego lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza ma prawo do urlopu. Jest to tzw. urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlopu to 18 tygodni. Przysługuje on jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzje o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop przysługuje, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

W razie, kiedy pracownik przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia ma prawo do 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To samo dotyczy sytuacji przyjęcia dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. Do 10 roku jego życia.

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

avatar

2012-11-29 09:48 Zgłoś

Witam! Mam pytanie odnośnie urlopu macierzyńskiego mojej żony. Obecnie nie jest ona zatrudniona nigdzie na stałe. Ile przed porodem musi być zatrudniona, żeby dostać pieniądze z tytułu urlopu macierzyńskiego? I czy może to być firma mojego ojca (jej teścia) czy musi być jakaś zewnętrzna? Z góry dziękuję za odpowiedź!jeżeli faktycznie będzie pracować a umowa nie będzie zawarta dla pozoru w celu uzyskania świadczeń, to ZUS podczas kontroli nie zakwestionuje takiej umowy. A i jeszcze w trakcie porodu musi podlegać pod ubezpieczenie chorobowe(nie ważne czy obowiązkowe czy dobrowolne) nie musi to być umowa o pracę na stałe czy umowa zlecenia na stałe. Nie będzie to osoba współpracujące - definicja poniżej Art. 8 ust. 2. Ustawy o s.u.s. "Jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 - dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. ust. 11. Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; "

avatar

2012-11-28 23:54 Zgłoś

Witam! Mam pytanie odnośnie urlopu macierzyńskiego mojej żony. Obecnie nie jest ona zatrudniona nigdzie na stałe. Ile przed porodem musi być zatrudniona, żeby dostać pieniądze z tytułu urlopu macierzyńskiego? I czy może to być firma mojego ojca (jej teścia) czy musi być jakaś zewnętrzna? Z góry dziękuję za odpowiedź!

avatar

2012-01-03 08:43 Zgłoś

Witam mam pytanie czy urlop tacierzyński jest urlopem płatnym czy nie i czy przysługuje mi jeśli moja żona nie pracujetak przysługuje.Jeżeli Ty podlegasz pod ubezpieczenie chorobowe to możesz wystąpić o urlop tacierzyński (za ten okres zasiłku tacierzyńskiego. (wypłacany na tych samych zasadach co zasiłek macierzyński).

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »