| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Jak wyglądają szczegółowe unormowania dotyczące urlopu ojcowskiego?

Jak wyglądają szczegółowe unormowania dotyczące urlopu ojcowskiego?

Na podstawie Kodeksu pracy pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego ubezpieczonemu przysługuje zasiłek macierzyński.

Przysposobienie dziecka

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że z brzmienia tych przepisów wynika, iż urlop ojcowski i zasiłek macierzyński przysługują pracownikowi, któremu urodziło się dziecko (ojcu biologicznemu) oraz ojcu, który przysposobił dziecko.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 121 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi. Przysposobienie powoduje równocześnie ustanie dotychczasowej władzy rodzicielskiej (art. 123 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Urlop ojcowski przysługuje dopiero po wydaniu przez sąd orzeczenia o przysposobieniu dziecka, nie przysługuje natomiast w okresie trwania postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

Zatem prawo do urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego nie przysługuje pracownikowi, który przyjął dziecko w wieku do 7 lub odpowiednio do 10 roku życia i wystąpił do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka – do czasu zakończenia postępowania przed sądem albo ojcu, który przyjął na wychowanie dziecko w ramach rodziny zastępczej.

Polecamy: serwis Zwolnienia od pracy

Skrócenie wymiaru urlopu

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi w 2010 i 2011 r. 1 tydzień, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Zatem, urlop ojcowski nie może być udzielony na okres krótszy niż 1 tydzień (7 dni). Wyjątkiem jest jedynie przypadek, gdy dziecko kończy 12 miesięcy życia. W takim przypadku, urlop ojcowski i zasiłek macierzyński przysługują przez okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Liczba urodzonych podczas porodu dzieci

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nie uzależniają wymiaru tego urlopu od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, tak jak czynią to przepisy dotyczące wymiaru urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Zatem, wymiar urlopu ojcowskiego i okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla ojca, któremu urodziło się więcej niż jedno dziecko, jest taki sam, jak w przypadku urodzenia się jednego dziecka.

Źródło: www.zus.pl

Polecamy: serwis Urlop wypoczynkowy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »