| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących kilka rodzajów działalności

Ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących kilka rodzajów działalności

Obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą, które spełniają warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Wyjątek stanowią osoby, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Zofia D. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności. Działalność tę prowadzi na własny rachunek oraz w ramach spółki cywilnej. Jest zatem zobowiązana do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne, tj. zarówno z prowadzenia działalności na własny rachunek, jak również ze spółki cywilnej.

Jeśli jednak prowadzone są różne rodzaje działalności, ale wyłącznie w formie działalności gospodarczej, to zasadniczo powinna być opłacana tylko jedna składka.

PRZYKŁAD

Konrad P. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie produkcji mebli i usług tapicerskich. W ramach tego wpisu prowadzi firmę produkującą meble DREWNOLUX oraz zakład tapicerski LUDWIK. Z uwagi na fakt, iż uzyskuje przychody tylko z jednego rodzaju działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej, jest zobowiązany do opłacania jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W szczególnej sytuacji znajdują się osoby wykonujące wolny zawód, które od 21 sierpnia 2004 r. były zobowiązane do dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (art. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, Dz.U. Nr 173, poz. 1808). Tym samym działalność zawodowa stała się jednym z rodzajów działalności gospodarczej. Wyjątkowe uregulowania w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego dotyczą osób, które w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzą działalność gospodarczą (np. handlową czy produkcyjną) oraz wykonują wolny zawód (np. prawnika lub lekarza). Mimo że zarówno jedna, jak i druga działalność są działalnością gospodarczą, w dodatku realizowaną na podstawie jednego wpisu w organie ewidencyjnym, składka zdrowotna musi zostać opłacona od każdego z jej rodzajów.

PRZYKŁAD

Marcin G. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji – zajmuje się działalnością handlową, a także wykonuje wolny zawód jako lekarz dentysta. Ze względu na fakt, że ustawa zdrowotna wyodrębnia wykonywanie wolnego zawodu jako osobny tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, Marcin G. opłaca pojedyncze składki na ubezpieczenia społeczne, ale podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Taką wykładnię potwierdza Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie ze stanowiskiem z 21 stycznia 2005 r. (znak: MZ-UZ-P-71–263–1-AK/05), odrębną podstawę do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi wykonywanie wolnego zawodu w ramach prowadzonej działalności oraz prowadzenie innej działalności niż wolny zawód. Oznacza to, że osoba posiadająca jeden wpis do ewidencji, z którego wynika, że jednocześnie wykonuje wolny zawód i prowadzi działalność gospodarczą w innym zakresie, jest zobowiązana do zapłacenia dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Stanowisko takie potwierdził również ZUS w piśmie z 14 maja 2012 r. w odpowiedzi na pytanie redakcji.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Ile składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK