REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakim terminie należy opłacać składki

Joanna Stolarska

REKLAMA

Płatnicy składek są podzieleni na trzy grupy, z których każdą obowiązuje inny termin regulowania należności składkowych. Spóźnienie w płatnościach oznacza obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę, a za powtarzające się opóźnienia ZUS może wnioskować do sądu o ukaranie grzywną nierzetelnego płatnika. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych każda nieterminowa wpłata z mocy prawa przerywa okres podlegania tym ubezpieczeniom.

Płatnik składek przesyła do ZUS dokumenty rozliczeniowe i w tym samym terminie opłaca należne składki.

Autopromocja

Terminy płatności

Przekazanie do ZUS dokumentacji rozliczeniowej i opłacenie składek musi nastąpić:

  • do 5. dnia następnego miesiąca – termin obowiązujący jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
  • do 10. dnia następnego miesiąca – termin płatności składek za osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie;
  • do 15. dnia następnego miesiąca – termin obowiązujący pozostałych płatników.

Ustawa systemowa nie wskazuje, że wpłata ma nastąpić dokładnie we wskazanych terminach – w art. 47 ust. 1 wskazane są jedynie terminy graniczne, których nie wolno przekroczyć. Nie ma przeciwwskazań, aby wpłaty dokonać z wyprzedzeniem. Jeżeli płatnik opłaca składki w formie bezgotówkowej, wpłata z tytułu należnych składek zostanie uznana za terminową, jeśli najpóźniej w obowiązującym go terminie płatności nastąpiło obciążenie jego rachunku bankowego (art. 60 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy systemowej).

WAŻNE!

Wpłatę uznaje się za dokonaną w dniu obciążenia rachunku bankowego płatnika, jeżeli dokonuje on zapłaty w formie bezgotówkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zakresie ustalania daty upływu terminu na opłacenie składek ZUS ustawa systemowa odsyła do przepisów Ordynacji podatkowej. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej). A zatem, jeżeli termin płatności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas składki trzeba opłacić najpóźniej w pierwszym dniu powszednim, następującym po dniu wolnym od pracy.

Kod terminu w deklaracji ZUS DRA

Deklaracje rozliczeniowe składane w poszczególnych terminach rozliczania i opłacania składek płatnik powinien opatrzyć prawidłowym kodem terminu przesyłania deklaracji i raportów (poz. XII załącznika nr 18 do rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów). Kod terminu wpisuje się w bloku I („Dane organizacyjne”), polu 01 deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA:

  • 1 – dla deklaracji składanych do 5. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni,
  • 2 – dla deklaracji składanych do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni,
  • 3 – dla deklaracji składanych do 15. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni (kodu nie stosują płatnicy, dla których ma zastosowanie kod 4),
  • 4 – dla deklaracji składanych do 15. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni przez wspólników spółek (jednoosobowych z ograniczoną odpowiedzialnością, cywilnych, jawnych, komandytowych, partnerskich), którzy opłacają składki wyłącznie za siebie, natomiast spółka zatrudnia pracowników lub inne osoby podlegające z tego tytułu ubezpieczeniom, oraz przez osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • 5 – dla deklaracji składanych za sędziów, prokuratorów, żołnierzy lub funkcjonariuszy, za których jest obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Z reguły płatnicy nie mają większych problemów z zastosowaniem pierwszych trzech wskazanych w rozporządzeniu kodów. Bywa, że w praktyce problemy sprawia prawidłowe zastosowanie kodu 4.


Do grupy ubezpieczonych rozliczających się z kodem terminu płatności 4 należą osoby, które obowiązuje termin do 15. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, mimo że opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenia.

Do tej grupy należą:

  • wspólnicy spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych oraz wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością opłacający składki na własne ubezpieczenia w terminie do 15. dnia każdego miesiąca od momentu, w którym ich spółka zgłosi do ubezpieczeń zatrudnione osoby. W takiej sytuacji wspólnik opłaca składki w terminie obowiązującym jego spółkę, mimo że nadal jest płatnikami składek na własne ubezpieczenia (zgłosił się do ZUS jako płatnik na formularzu ZUS ZFA) i opłaca składki wyłącznie za siebie;
  • osoby opłacające same za siebie składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – obowiązuje ich termin do 15. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni;
  • osoby opłacające same za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalno-rentowe (np. z tytułu kontynuacji ubezpieczenia), jednocześnie opłacające składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

WAŻNE!

Jeżeli spółki: cywilna, komandytowa, jawna, partnerska, jednoosobowa sp. z o.o. zgłaszają do ubezpieczeń zatrudnione osoby, wspólnicy spółki rozliczają się z ZUS w terminach obowiązujących ich spółkę, mimo że nadal są płatnikami składek wyłącznie na własne ubezpieczenia.

Opłacenie składek w terminie późniejszym, niż obowiązujący wszystkie pozostałe osoby opłacające składki tylko za siebie (czyli do 10. dnia miesiąca), nie zostanie uznane za opóźnienie, jeżeli wykazany w deklaracji kod 4 wskaże, że płatnik ma prawo rozliczyć się z ZUS do 15. dnia miesiąca.

PRZYKŁAD

Spółka partnerska Wiśniewski, Kowalski, Bloch i Partnerzy w 2011 r. nie zgłaszała do ZUS żadnego ubezpieczonego. Wspólnicy spółki, jako osoby prowadzące działalność pozarolniczą, zostali zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia 05 43 xx i opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca. Deklaracje rozliczeniowe, które są przesyłane za pośrednictwem biura rachunkowego, opatrzone są kodem terminu 2. Ze względu na zwiększenie liczby spraw, które obsługuje spółka, wspólnicy zadecydowali o zatrudnieniu osoby do prac administracyjnych na podstawie umowy o pracę, na 1/2 etatu od 23 stycznia 2012 r.

Od 23 stycznia należy dokonać zgłoszenia spółki jako płatnika składek (wcześniej, do czasu zatrudnienia pierwszej osoby objętej obowiązkiem ubezpieczeniowym, spółka jako płatnik składek nie była zgłoszona w ZUS – płatnikami byli tylko jej wspólnicy rozliczający się z ZUS indywidualnie). Następnie spółka powinna zgłosić do ubezpieczeń, również od 23 stycznia, pierwszą zatrudnioną osobę.

Pierwszy komplet dokumentów rozliczeniowych za zatrudnioną osobę spółka ma obowiązek złożyć do 15 lutego 2012 r. Zatrudnienie pierwszej osoby niesie jednak ze sobą skutki nie tylko w odniesieniu do samej spółki, ale również w stosunku do jej wspólników. Od lutego 2012 r. zmianie ulega termin przesyłania przez nich dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek do ZUS. Tak długo, jak spółka – jako płatnik – zgłasza do ZUS ubezpieczonych (lub – jak w przykładzie – choćby jednego ubezpieczonego), wspólnicy opłacają składki w terminie obowiązującym ich spółkę – a zatem nie do 10., lecz do 15. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Deklaracje rozliczeniowe, składane za wspólników od lutego 2012 r. powinny zostać opatrzone kodem terminu 4. Zmiana kodu w deklaracji jest konieczna, aby płatności dokonywane do 15. dnia miesiąca przez osoby opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia nie zostały uznane za nieterminowe.

Twórcy i artyści

Twórcy i artyści w świetle przepisów ubezpieczeniowych są traktowani jak osoby prowadzące działalność pozarolniczą. W związku z tym obowiązują ich terminy płatności do 10. dnia miesiąca (jeżeli płatnik opłaca składki wyłącznie na własne ubezpieczenie) lub do 15. dnia miesiąca (gdy jako płatnik zgłasza do ubezpieczeń osoby zatrudnione). Termin płatności składek za twórców i artystów również może ulec w pewnych okolicznościach przesunięciu, które nie będzie uznane za opóźnienie w płatności. Dzieje się tak w sytuacji, gdy decyzja Komisji ds. Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, wskazująca datę rozpoczęcia działalności twórczej przez osobę zaliczoną do tej grupy płatników (tym samym ustalająca datę objęcia jej obowiązkiem ubezpieczeniowym), zostaje wydana z datą późniejszą niż wskazany moment objęcia ubezpieczeniem. Twórca lub artysta dokonuje wówczas zgłoszenia do ubezpieczeń w terminie 7 dni od dnia otrzymania decyzji, wskazując jednak w zgłoszeniu datę faktycznego rozpoczęcia działalności, ustaloną przez Komisję. Składki z tytułu prowadzenia działalności przez taką osobę są należne od momentu objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym, co oznacza, że może powstać „zaległość” składkowa za okres sprzed daty wydania decyzji. Należność tę twórca jest zobowiązany uregulować w całości, w terminie płatności składki za miesiąc, w którym otrzymał decyzję Komisji. Płatność ta, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest uznana za terminową, a odsetki nie zostaną naliczone. Kolejne wpłaty powinny już następować zgodnie z terminami przewidzianymi dla osób prowadzących działalność pozarolniczą.


Skutki opóźnień

Opóźnienia w płatnościach należności składkowych mogą mieć bezpośredni wpływ na ustalenie podlegania ubezpieczeniom, a co za tym idzie – na przyznanie lub odmowę przyznania świadczeń należnych z tego ubezpieczenia. Dzieje się tak w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, którym podleganie jest ściśle związane z terminowością wpłat. Jeżeli płatnik opóźni się z płatnością choćby o jeden dzień, wówczas z mocy prawa przestaje podlegać ubezpieczeniom dobrowolnym (emerytalno-rentowym lub chorobowemu). Może co prawda wystąpić o przywrócenie terminu płatności składki, a tym samym ciągłości ubezpieczenia, ale decyzja w tej sprawie pozostaje wówczas w gestii ZUS.

Kolejną konsekwencją opłacenia składek po terminie może być odmowa wydania zaświadczenia o niezaleganiu przez ZUS, a przynajmniej opóźnienie w jego wydaniu – do czasu rozliczenia konta i uregulowania przez płatnika zaległych składek oraz kwoty odsetek.

WAŻNE!

W przypadku opłacenia składek po terminie na koncie płatnika powstaje zaległość, która może skutkować opóźnieniem lub odmową wydania zaświadczenia o niezaleganiu.

Opłacając składki po terminie płatnik będzie musiał uregulować zaległość wraz z odsetkami. Od nieopłaconych w terminie składek należne są odsetki za zwłokę, których wysokość ustala się zgodnie z zasadami wskazanymi w Ordynacji podatkowej (odsetki podatkowe). Obecnie ich wysokość wynosi 14% w stosunku rocznym. Odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich kwota nie przekracza 6,60 zł.

WAŻNE!

Odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza 6,60 zł.

W przypadku powtarzających się opóźnień płatnik powinien liczyć się nawet z karą grzywny, która może wynieść do 5000 zł (art. 98 ustawy systemowej). Jeżeli płatnik nie zostanie ukarany grzywną przez sąd, ZUS i tak może wymierzyć mu opłatę dodatkową w maksymalnej wysokości 100% nieopłaconych składek (art. 24 ust. 1 ustawy systemowej). Przepisy przewidujące powyższe sankcje, stosowane łącznie w stosunku do jednej osoby za ten sam czyn, zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 18 listopada 2010 r., sygn. akt P 29/09, Dz.U. Nr 225 poz. 1474). Jednak zgodnie z projektem nowelizacji ustawy systemowej, który ma dostosować przepisy do orzeczenia TK, opłata dodatkowa nadal będzie mogła być wymierzana przez ZUS – jedynie z tym zastrzeżeniem, że nie może nią zostać obciążona osoba, która za ten sam czyn ponosi już odpowiedzialność za przestępstwo lub wykroczenie (senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, druk sejmowy nr 4604).

Podstawa prawna:

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Obowiązek zapłaty odsetek od nieuiszczonych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne nie jest uzależniony od winy płatnika (art. 53 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. w związku z art. 23 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 9 maja 2007 r., I UK 362/06, OSNP 2008/11–12/175)
  • Przez pojęcie nieopłacenia składek na dobrowolne ubezpieczenie społeczne skutkujące z mocy art. 14 ust. 2 pkt 2 ustanie tego ubezpieczenia należy rozumieć nie tylko nieopłacenie tej składki w ogóle jak i jej opłacenie z uchybieniem terminu określonego w art. 47 ust. 1 powołanej ustawy. W takim wypadku nie ma zastosowania przepis art. 51 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Przepis ten dotyczy bowiem innego stanu prawnego. (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 28 kwietnia 2000 r., III AUa 88/00)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA