| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Łączenie urlopu bezpłatnego z wypoczynkowym

Łączenie urlopu bezpłatnego z wypoczynkowym

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik w jednym roku kalendarzowym skorzystał zarówno z urlopu wypoczynkowego, jak i bezpłatnego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pracownika wygląda inaczej, gdy skorzystał najpierw z urlopu wypoczynkowego, a potem z bezpłatnego, a inaczej, gdy pierwszym z urlopów był urlop bezpłatny.

Pracownikowi, który w ciągu danego roku kalendarzowego powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym (art. 1552 k.p.).

Przykłady

Pracownik, któremu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni, był zatrudniony w na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2011 r. przebywał na urlopie bezpłatnym.
Wymiar urlopu bezpłatnego wynosi w tym przypadku 4 miesiące. Okres pozostały do końca roku kalendarzowego to 8 miesięcy. W związku z tym wymiar urlopu wypoczynkowego należy obliczyć w następujący sposób:
8/12 × 20 dni = 13,333... = 14 dni.
Po powrocie z urlopu bezpłatnego pracownikowi będzie zatem przysługiwać 14 dni urlopu wypoczynkowego (po zaokrągleniu).

Pracownik, któremu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, jest zatrudniony w na podstawie umowy o pracę na czas określony – do 31 października 2011 r. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2011 r. przebywał na urlopie bezpłatnym.
Wymiar urlopu bezpłatnego wyniósł w tym przypadku 4 miesiące, natomiast okres zatrudnienia – 6 miesięcy. Wymiar urlopu wypoczynkowego powinien zostać ustalony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, a więc:
6/12 × 26 dni = 13.
Po powrocie z urlopu bezpłatnego pracownikowi będzie więc przysługiwać 13 dni urlopu wypoczynkowego.

Co ważne, ustalanie urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym odbywa się z pominięciem niepełnych miesięcy kalendarzowych urlopu bezpłatnego. Dlatego też dopiero wykorzystanie pełnego miesiąca kalendarzowego urlopu bezpłatnego powoduje obniżenie o 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego, przysługującego pracownikowi z mocy art. 154 § 1 k.p. Jeśli natomiast urlop bezpłatny obejmuje niepełne miesiące kalendarzowe, za miesiąc przyjmuje się okres 30 dni. (§ 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

WAŻNE!

Urlop bezpłatny podobnie jak inne okresy niewykonywania pracy, w trakcie których pracownik nie nabywa prawa do urlopu, wywierają identyczny wpływ na uprawnienia urlopowe pracownika. Dlatego też w celu ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego okresy te podlegają zsumowaniu.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK