| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Urlopy nauczycieli - regulacje Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy

Urlopy nauczycieli - regulacje Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy

Każdy pracownik, a więc również nauczyciel, ma zagwarantowane prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Przykładowo nauczyciel placówki nieferyjnej co roku ma prawo do 35 dni urlopu.

Placówki nieferyjne

Inne uregulowania mają natomiast zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych, np. w przedszkolach.

W stosunku do nauczycieli placówek nieferyjnych Karta Nauczyciela określa jedynie:

  • wymiar urlopu wypoczynkowego, który wynosi 35 dni roboczych,
  • prawo do urlopu w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego; wówczas przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego.

W pozostałym zakresie do nauczycieli placówek nieferyjnych mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

Zasada proporcjonalności urlopu w stosunku do przepracowanego okresu w roku ma zastosowanie do nauczycieli placówek nieferyjnych powracających w ciągu danego roku kalendarzowego do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej 1 miesiąc urlopie bezpłatnym lub innym okresie niewykonywania pracy, w ciągu którego pracownik nie nabywa prawa do urlopu.

WAŻNE!

Urlop macierzyński, zwolnienie lekarskie, urlop dla poratowania zdrowia czy świadczenie rehabilitacyjne jest okresem, podczas którego pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego.

Do nauczycieli placówek nieferyjnych stosuje się również art. 1672 k.p., przewidujący możliwość wykorzystania przez pracownika 4 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku kalendarzowego bez wcześniejszego uzgodnienia z pracodawcą (tzw. urlop na żądanie). Nauczyciel placówki nieferyjnej ma więc prawo do urlopu na żądanie w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Nauczyciel powinien zgłosić żądanie udzielenia tego urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć w danym roku kalendarzowym 4 dni niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w stosunku pracy. Niewykorzystany urlop na żądanie nie przepada, lecz przechodzi na następny rok kalendarzowy jako tzw. normalny urlop.

Wymiar urlopu określony w dniach wymaga przeliczenia na godziny (art. 154 k.p.). Jeden dzień urlopu wypoczynkowego odpowiada 8 godzinom. Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy w placówce nieferyjnej ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 154 § 2 k.p. Za podstawę przyjmujemy wymiar określony dla pełnozatrudnionego, a więc 35 dni roboczych. Następnie ustalamy wymiar urlopu proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Niepełny dzień urlopu zaokrąglamy do pełnego dnia.

Udzielanie urlopu

Urlop wypoczynkowy udzielany jest nauczycielowi w dni, które są dla niego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a nie z rozkładem tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz opiekuńczych w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Oznacza to, że przysługujący urlop wypoczynkowy przeliczamy na godziny, gdzie 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom. Udzielając jednak urlopu wypoczynkowego z puli godzinowej urlopu danego pracownika, odliczamy wymiar czasu pracy, jaki miał do przepracowania w danym dniu.

Karta Nauczyciela nie określa dobowego wymiaru czasu pracy nauczyciela, a jedynie tygodniowy. Konsekwencją tego jest niemożność stosowania do nauczycieli art. 1542 § 3 k.p. Oznacza to, że nauczycielowi korzystającemu np. z urlopu wypoczynkowego przez cały tydzień od całorocznego wymiaru (144 godzin) odlicza się 20 godzin.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK