| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS

Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, trwającej łącznie do 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Po tym okresie wypłatę zasiłku przejmuje ZUS.

Zdarza się, że pracodawcy – płatnicy składek – mają kłopoty z wypełnieniem formularza Z-3 w przypadku, gdy wypłatę zasiłku chorobowego za zatrudnionego pracownika przejmuje ZUS. Należy pamiętać, że sposób sporządzania informacji zależy od rodzaju składników wynagrodzenia, jakie co miesiąc otrzymuje ten pracownik. Jeżeli składniki są stałe – sprawa jest prosta, w przekazywanym do ZUS dokumencie wpisuje się kwotę z umowy o pracę. W przypadku zmiennych składników wynagrodzenia sprawa jest trudniejsza.

Przykład

Jolanta K. jest w ciąży i od 1 listopada 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Od 4 grudnia (34. dzień zwolnienia lekarskiego) wypłatę zasiłku chorobowego przejął oddział ZUS. Od 16 do 30 września 2009 r. korzystała z urlopu bezpłatnego. Powstaje pytanie, co płatnik składek powinien zrobić z tym miesiącem w druku Z-3. Przede wszystkim wynagrodzenie za wrzesień 2009 r. podlegało uzupełnieniu, którego powinien dokonać ZUS jako płatnik zasiłku chorobowego, jeśli wynagrodzenie to jest zmienne. We wrześniu zatrudniona przepracowała połowę obowiązującego ją czasu pracy. W przypadku zaś stałego wynagrodzenia sprawa jest prosta: w kolumnie 6 druku Z-3 wpisuje się pełną kwotę pensji z umowy o pracę.

Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego >>

Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. W przypadku zaś pracownika, który ukończył 50. rok życia – łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 § 1 pkt 1 k.p.). Po wyczerpaniu tych limitów, tj. począwszy od 34. dnia lub odpowiednio 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Formularz ZUS Z-3

Wypłat zasiłku z ubezpieczenia społecznego w danym roku kalendarzowym dokonuje albo pracodawca (płatnik składek), albo ZUS. Zależy to od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK