| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Studia podyplomowe i MBA szansą na awans

Studia podyplomowe i MBA szansą na awans

Studia podyplomowe lub MBA stają się dla wielu osób naturalnym elementem obowiązkowej edukacji. Dla haerowca są istotnym narzędziem podnoszenia kwalifikacji zawodowych - nie tylko pracowników, lecz także własnych.

Programy MBA i studia podyplomowe bywają często mylone i błędnie stawiane w jednej linii. Pierwsze z nich dają szeroką - często międzynarodową - wiedzę dotyczącą zarządzania, drugie - umożliwiają pogłębienie swojego know-how w wybranej dziedzinie lub jej wąskiej specjalizacji. Wybór powinien być uzależniony od zajmowanego obecnie stanowiska pracy oraz ambicji zawodowych.

Dla kogo MBA?

O podjęciu studiów MBA powinny myśleć osoby pracujące na wyższych stanowiskach kierowniczych lub aspirujące do nich. Najczęściej decydują się na nie osoby zajmujące stanowiska menedżerskie i dyrektorskie, które nie posiadają wykształcenia ekonomicznego czy związanego z zarządzaniem.

Osoby, które mają już kilkuletnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie zarządzania i chcą ugruntować swoją pozycję na rynku pracy, częściej decydują się na program Executive MBA. Jednym z wymagań, stawianych przy rekrutacji na te studia, jest doświadczenie na stanowisku kierowniczym. W programach tych często biorą udział przedsiębiorcy, którzy kilka lat temu założyli własny biznes. Rozwój firmy wymaga od nich znajomości nowych metod zarządzania i wiedzy, którą mogą zdobyć właśnie na studiach MBA.

Cena udziału w programie MBA jest średnio dziesięciokrotnie wyższa od ceny studiów podyplomowych, należy więc traktować go jak kosztowną inwestycję. Na razie nie ma dokładnych danych dotyczących pozycji zawodowej oraz wynagrodzeń osób posiadających tytuł MBA w Polsce. Jednak, jak sugerują globalne badania, absolwenci MBA mogą oczekiwać wzrostu wynagrodzeń na poziomie 30-50 proc. (wysokość wzrostu zależy od branży oraz jakości dyplomu), więc już po kilku latach inwestycja w program MBA zwraca się z nawiązką. Z drugiej strony, dla pracodawców oznacza to, iż absolwenci studiów MBA mają dużo wyższe wymagania finansowe niż osoby o podobnym doświadczeniu zawodowym, które nie posiadają tych kwalifikacji.

Prestiżowa i ekskluzywna wiedza zdobyta podczas studiów MBA otwiera drzwi do dalszej kariery. Warto jednak pamiętać, że niewiele polskich firm jest w stanie zaoferować menedżerowi z dyplomem MBA stanowisko pracy adekwatne do jego kwalifikacji i rzeczywiście spełniające jego oczekiwania. Ukończenie MBA jest cenione przede wszystkim przez firmy międzynarodowe, bo - oprócz zdobytej wiedzy - jest potwierdzeniem biegłej znajomości języka angielskiego.

Polecamy artykuły

Autor:

menedżer PR w Grupie Pracuj, do której należy serwis rekrutacyjny Pracuj.pl

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Wellbeing w organizacji89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK