| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Studia podyplomowe i MBA szansą na awans

Studia podyplomowe i MBA szansą na awans

Studia podyplomowe lub MBA stają się dla wielu osób naturalnym elementem obowiązkowej edukacji. Dla haerowca są istotnym narzędziem podnoszenia kwalifikacji zawodowych - nie tylko pracowników, lecz także własnych.

Dodatkowy atut

Studia MBA są wymieniane w ogłoszeniach rekrutacyjnych najczęściej jako dodatkowy atut kandydata. Oferty pracy z dyplomem MBA, jako koniecznym warunkiem zatrudnienia, stanowią zaledwie ułamek procentu wszystkich ogłoszeń.

Pewien dystans wobec dyplomu MBA panujący wśród polskich pracodawców może wynikać z ogromnej liczby programów oferowanych na wielu uczelniach w kraju i za granicą. Sytuacja taka powoduje, że polskim pracodawcom trudno jest zweryfikować jakość studiów, a w związku z tym i kompetencje absolwenta. Dlatego też przeważająca część przedsiębiorców największą uwagę przywiązuje do doświadczenia, i umiejętności danego kandydata. Warto jednak pamiętać, że posiadanie dyplomu MBA przez kandydata to dla potencjalnego pracodawcy nie tylko świadectwo zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim dowód na to, że kandydat chce się rozwijać, ma silną motywację i jest ukierunkowany na podnoszenie własnych kwalifikacji.

Nie oznacza to jednak, że każdy uzyskany w Polsce dyplom MBA otworzy nam drzwi do zawodowego raju. Z pewnością najbardziej cenione będą te zdobyte na prestiżowych uczelniach, które są liderami na rynku szkół wyższych.

Decydując się na podjęcie studiów MBA lub kierując pracownika na takie studia, warto zwrócić uwagę na renomę szkoły, a ponadto na jej ewentualnych zagranicznych partnerów oraz liczbę absolwentów. Równie ważny jest zakres tematyczny studiów, tzn. to, czy nie odbiega on od przyjętych standardów. Dobrze jest, by szkoła lub program posiadały liczącą się akredytację, np. EQUIS/efmd, IQA CEEMAN-a. Ważny jest także okres trwania studiów MBA, ich program oraz język, w którym prowadzone są zajęcia (standardem jest angielski), a także wiedza i doświadczenie wykładowców.

Motywujący dyplom

Kandydaci nieaspirujący na wyższe stanowiska kierownicze, absolwenci studiów i osoby, które dopiero zaczynają swoją ścieżkę kariery, powinni raczej wybierać spośród bogatej oferty programów kształcenia podyplomowego. Są one, co prawda, mniej prestiżowe niż MBA, ale zdecydowanie tańsze i bardziej dostosowane do bieżących potrzeb rynku.

Coraz częściej sami pracodawcy decydują się na dofinansowanie podyplomowej nauki swoich pracowników. Jest to jedno z popularniejszych narzędzi motywacji pozafinansowej. Pracodawca ma możliwość wskazania takich studiów, które wpłyną na podniesienie kwalifikacji pracownika, poprawią jakość jego pracy na obecnie zajmowanym stanowisku lub umożliwią awans wewnętrzny. Często też firmy dają pracownikowi możliwość wyboru dowolnego kierunku studiów, nawet niezwiązanego z aktualnie wykonywanymi obowiązkami.

Istotnym czynnikiem wpływającym zarówno na popularność studiów podyplomowych, jak i na ich ostateczną cenę jest możliwość uzyskania dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wysokość dopłaty zależy od wielkości firmy, która zgłasza kandydata na studia. EFS może dofinansować nawet 80 proc. ceny, zdecydowanie warto więc z tej okazji skorzystać.

Odpowiedzią na widoczny wzrost zainteresowania studiami podyplomowymi jest coraz bogatsza oferta proponowana przez instytucje edukacyjne. Na rynku dostępne są zarówno studia specjalistyczne, pozwalające na pogłębienie wiedzy zdobytej w czasie studiów magisterskich i zawężenie jej do określonej specjalizacji, jak i studia umożliwiające przekwalifikowanie się i zdobycie wiedzy ogólnej z zupełnie nowej dziedziny.

Studia w dobie kryzysu

Jak wskazują ostatnie doniesienia medialne, najbliższe miesiące upłyną pod znakiem kryzysu gospodarczego. Istnieje wiele możliwości, aby nawet w czasie niepewnej sytuacji rynkowej zapewnić sobie bezpieczeństwo zatrudnienia. Jednym z najlepszych rozwiązań jest skupienie się na podnoszeniu kwalifikacji i doskonaleniu własnych umiejętności oraz gotowość do przekwalifikowania się. Tym bardziej że wybrane uczelnie i instytucje edukacyjne proponują atrakcyjniejszą cenowo ofertę.

Naturalnym zjawiskiem w czasach gorszej koniunktury gospodarczej jest to, że jedne branże tracą, a inne zyskują. Przykładowo, w związku ze zmianą kondycji finansowej firm można się spodziewać wzrostu zainteresowania różnego rodzaju usługami doradczymi. Zwiększy się zainteresowanie usługami consultingowymi związanymi z optymalizacją i redukcją kosztów, reorganizacją i restrukturyzacją oraz outsourcingiem.

Uważna obserwacja rynku może ułatwić wybór specjalizacji zawodowej, np. z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, która będzie poszukiwana przez pracodawców. To z kolei może przełożyć się na konkretne decyzje dotyczące dalszej ścieżki kształcenia.

Polecamy artykuły

Autor:

menedżer PR w Grupie Pracuj, do której należy serwis rekrutacyjny Pracuj.pl

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK