| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak ustalać prawo i wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Jak ustalać prawo i wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, które pracownik otrzymał w związku z wypadkiem przy pracy, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne są finansowane z ubezpieczenia wypadkowego, czyli przez ZUS. Natomiast świadczenia wypłaca albo pracodawca, albo ZUS. Kto wypłaca te świadczenia, zależy od tego, czy pracodawca/ZUS jest równocześnie uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

(?) Pracownik zgłosił się do pracy 5 stycznia 2009 r. zgodnie z zawartą umową o pracę. Otrzymał skierowanie na wstępne badania lekarskie. Idąc do lekarza potknął się i złamał nogę. Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Nie zdążyliśmy 5 stycznia przygotować i wysłać do ZUS zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA. Zrobiliśmy to dopiero 6 stycznia. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?

Pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Wypadek przy pracy zdarzył się bowiem w trakcie ubezpieczenia wypadkowego.

Pracownicy podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej). Zgłoszenie do ubezpieczeń, w tym wypadkowego, jest potwierdzeniem tego ubezpieczenia. Pracodawca ma obowiązek przesłać do ZUS zgłoszenie ubezpieczenia pracownika w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. Państwo przesłali do ZUS zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń w terminie, czyli 6 stycznia 2009 r. Dlatego po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego.

(?) Pracownik wyczerpał okres zasiłkowy w związku z wypadkiem przy pracy. Od 25 stycznia 2009 r. przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne. Czy podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego powinniśmy zwaloryzować tym samym wskaźnikiem waloryzacji co podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego?

Tak, podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego powinni Państwo zwaloryzować tym samym wskaźnikiem waloryzacji co świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego.

Pierwszy dzień świadczenia rehabilitacyjnego dla pracownika przypada na 25 stycznia 2009 r. To oznacza, że podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego powinni Państwo zwaloryzować wskaźnikiem waloryzacji, który obowiązuje w I kwartale 2009 r. Wskaźnik waloryzacji w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2009 r. wynosi 99,50% i jest niższy niż 100%.

Obowiązujący wskaźnik waloryzacji jest niższy od 100%, dlatego podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nie powinni Państwo waloryzować. Będzie ona taka sama jak podstawa wymiaru wcześniej wypłaconego zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

Pracownikowi za cały okres świadczenia rehabilitacyjnego w związku z wypadkiem przy pracy przysługuje świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru.

(?) W styczniu 2009 r. wydarzył się wypadek na terenie zakładu pracy, jednak zdarzenia nie uznaliśmy za wypadek przy pracy. Pracownik nie zgadza się z protokołem powypadkowym i złożył pozew do sądu. Jest na zwolnieniu lekarskim. Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%, czy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?

Powinni Państwo wypłacić (na podstawie zwolnienia lekarskiego) wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru. Zdarzenie nie zostało uznane za wypadek przy pracy, dlatego nie mają Państwo podstaw do wypłacenia zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

O tym, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, decyduje pracodawca, który w protokole powypadkowym uznaje lub nie zdarzenie za wypadek przy pracy (art. 5 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Pracownik może wystąpić do sądu pracy o uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy. Prawomocne orzeczenie sądu jest podstawą dla pracodawcy i ZUS do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.

Pracownik nie zgodził się z decyzją pracodawcy i złożył pozew do sądu pracy. Jeżeli sąd pracy uzna zdarzenie za wypadek przy pracy, to Państwo na podstawie prawomocnego wyroku sądu będą mieli obowiązek uznać zdarzenie za wypadek przy pracy. To oznacza, że będą Państwo zobowiązani skorygować raporty ZUS RSA złożone do ZUS za pracownika oraz raporty ZUS RCA (w celu korekty składki zdrowotnej), a także wyrównać wypłacone świadczenia. Jednak będzie to możliwe dopiero na podstawie prawomocnego wyroku sądu.

Podstawa prawna

  • art. 3 ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 1, art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 2 pkt 4, art. 7, art. 8 ust 1, art. 9 ust. 1, ust. 2, ust. 3 pkt 1, art. 10 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 99, poz. 1673 ze zm.),
  • art. 85 § 2, art. 92, art. 234 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ust. 2 pkt 3, art. 19 ust. 2 pkt 1, art. 36 ust. 2 i ust. 3, art. 64 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 13 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33),
  • obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 19 listopada 2008 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2009 r. (MP nr 92, poz. 794),
  • załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717),
  • załącznik nr 1 do rozporządzenia z 16 wrzenia 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (DzU nr 227, poz. 2298).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK