| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Urlopy dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Urlopy dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Długość urlopu macierzyńskiego dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie została zrównana z wydłużonym urlopem macierzyńskim przysługującym po porodzie. Zmianę wprowadziła nowelizacja do Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. Nowy wymiar urlopu obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

WAŻNE!

Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego dla pracowników przyjmujących dzieci na wychowanie, w nowym zwiększonym wymiarze, przysługuje również pracownikom korzystającym z tego urlopu już 1 stycznia 2009 r., czyli w dniu wejścia w życie zmienionych przepisów.

Urlop fakultatywny

Oprócz urlopu podstawowego, w wymiarze od 20 do 37 tygodni albo 9 tygodni, pracownik przyjmujący dzieci na wychowanie będzie miał prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop przysługuje pracownikom w wymiarze do:

  • 6 tygodni - w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
  • 8 tygodni - w przypadku przyjęcia więcej niż jednego dziecka,
  • 3 tygodni - w przypadku pracownika przyjmującego dziecko w wieku do 7. albo do 10. roku życia (którego podstawowy urlop po zmianach wynosi 9 tygodni).

Urlop dodatkowy ma charakter fakultatywny, co oznacza, że pracownik może z niego skorzystać, ale nie musi. Urlop ten udzielany jest jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w podstawowym wymiarze. Ponadto do jego udzielenia konieczny jest pisemny wniosek pracownika, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o dodatkowy urlop.

Możliwe jest również łączne korzystanie przez pracownika z urlopu dodatkowego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udziela urlopu. Wymiar czasu pracy nie może być jednak wyższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Urlopu dodatkowego udziela się wtedy na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem pracy. We wniosku pracownik wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, w którym zamierza łączyć dodatkowy urlop z pracą. Również w tym przypadku pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK