| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Wydatki ponoszone w związku z udostępnieniem nieruchomości związkowi zawodowemu

Wydatki ponoszone w związku z udostępnieniem nieruchomości związkowi zawodowemu

Spółka udostępnia nieodpłatnie pomieszczenia i urządzenia techniczne działającym w niej związkom zawodowym. Dodatkowo zapewnia związkom zawodowym materiały biurowe. Czy spółka może zakwalifikować powyższe wydatki do kosztów uzyskania przychodów?


Nie, spółka powinna wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione z tytułu nieodpłatnego udostępnienia zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia oraz zapewnienia tej organizacji materiałów biurowych.

Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych (art. 1 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych). Stanowi on zatem odrębny od pracodawcy podmiot, mający określony status prawny, strukturę, sposób finansowania oraz cele działania.

W myśl art. 33 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych pracodawca jest obowiązany na warunkach określonych w umowie udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy. Ustawa o związkach zawodowych nie przewiduje, która ze stron – pracodawca czy też organizacja związkowa – ma ponosić koszty związane z udostępnieniem pomieszczenia zakładowej organizacji związkowej. Ustawa ta jedynie nakłada na pracodawcę obowiązek udostępnienia takiego pomieszczenia. W związku z powyższym brak jest podstaw do uznania, że ponoszenie przedmiotowych wydatków jest obowiązkiem ustawowym pracodawcy.

Związek zawodowy stanowi odrębny od pracodawcy podmiot, co wprost wynika z regulacji art. 1 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych. Z uwagi na ten fakt oraz brak po stronie pracodawcy ustawowego obowiązku ponoszenia wspomnianych w pytaniu wydatków, należy uznać, że wydatki te nie pozostają w związku z przychodem spółki. W konsekwencji spółka powinna wyłączyć opisane wydatki z kosztów uzyskania przychodów.

Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 25 stycznia 2010 r., nr IPPB5/423–761/09–2/PJ: „Ułożenie wzajemnych, dobrych relacji z organizacjami związkowymi leży z pewnością w interesie Wnioskodawcy. Jednakże dobrowolne nieodpłatne przyznanie świadczeń nie może stanowić podstawy do ich zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów, a tym samym przerzucenia obciążeń z tego tytułu na Skarb Państwa. (...) Wnioskodawca wykonuje dyspozycję zawartą w treści art. 33 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, czyni to w sposób nieodpłatny. Decyzja w zakresie nieodpłatnego udostępnienia na rzecz zakładowej organizacji związkowej pomieszczeń biurowych, jak również urządzeń technicznych skutkuje uznaniem tych wydatków za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te nie spełniają bowiem przesłanki określonej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”. Podobnie stwierdził też m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 3 sierpnia 2010 r., nr IBPBI/2/423–715/10/MS.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »