| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Wydatki ponoszone w związku z udostępnieniem nieruchomości związkowi zawodowemu

Wydatki ponoszone w związku z udostępnieniem nieruchomości związkowi zawodowemu

Spółka udostępnia nieodpłatnie pomieszczenia i urządzenia techniczne działającym w niej związkom zawodowym. Dodatkowo zapewnia związkom zawodowym materiały biurowe. Czy spółka może zakwalifikować powyższe wydatki do kosztów uzyskania przychodów?

Niestety, organy podatkowe milczą w sprawie sposobu wyliczania wartości wydatków, które trzeba wyłączyć z kosztów podatkowych w przypadku nieodpłatnego udostępnienia pomieszczenia lub urządzeń. Można się domyślać, że pracodawca powinien wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów tę część wydatków, którą wyliczył za pomocą proporcji, w jakiej pozostaje powierzchnia oddanych w użyczenie pomieszczeń do powierzchni wszystkich pomieszczeń w budynku. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa o związkach zawodowych nie określa, na jakich warunkach pracodawca udostępnia pomieszczenia i wyposażenie zakładowej organizacji związkowej. Dlatego, zawierając umowę ze związkiem zawodowym o użyczeniu pomieszczeń, należy pamiętać, że wynikające z niej wydatki pracodawcy będą wyłączone z kosztów, i dopilnować, by były one jak najmniejsze.

Podstawa prawna

  • art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.),
  • art. 33 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »