| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy nieprawidłowe zgłoszenie pracodawcy szczególnie chronionych związkowców pozbawia ich ochrony stosunku pracy

Czy nieprawidłowe zgłoszenie pracodawcy szczególnie chronionych związkowców pozbawia ich ochrony stosunku pracy

Niezgodne z przepisami zgłoszenie imienne pracownika-związkowca szczególnie chronionego przez nieuprawniony organ związku zawodowego nie pozbawia go ochrony z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącego komitetu założycielskiego związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., II PK 272/10).

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Skarga kasacyjna pozwanej spółki również nie została uwzględniona przez Sąd Najwyższy, który oddalił ją w całości.

W uzasadnieniu SN stwierdził, że jedynymi organami ustawowo kompetentnymi i uprawnionymi do wskazania pracodawcy pracowników szczególnie chronionych są:

  • zarząd zakładowej organizacji związkowej (art. 32 ust. 3, 4 i 6 ustawy o związkach zawodowych) bądź
  • komitet założycielski związku zawodowego lub zakładowej organizacji związkowej (art. 32 ust. 7 tej ustawy).

Tylko te ustawowo określone organy związkowe są legitymowane i uprawnione do podejmowania uchwał imiennie wskazujących pracodawcy pracowników szczególnie chronionych.

Inne niż wymienione w art. 32 ustawy organy związku zawodowego, zakładowej organizacji związkowej bądź niepełny skład komitetu założycielskiego nie są organami ustawowo uprawnionymi do wskazania pracodawcy pracowników chronionych.

Jeżeli właściwy organ nie dokona wskazania imiennego pracownika szczególnie chronionego, to w okresie do dokonania wskazania przysługuje z mocy prawa i na podstawie art. 32 ust. 8 ustawy o związkach zawodowych szczególna ochrona odpowiednio:

  • przewodniczącemu zakładowej organizacji związkowej bądź
  • przewodniczącemu komitetu założycielskiego.

Zarząd regionu związku zawodowego nie był więc właściwym podmiotem do imiennego wskazywania pracowników-związkowców szczególnie chronionych, a zatem Łukasz W. nie podlegał ochronie z tego tytułu (wskazanie pracownika chronionego przez właściwą organizację związkową lub jej organ). Mimo nieprawidłowego wskazania Łukasz W. i tak korzystał ze szczególnej ochrony stosunku pracy – na podstawie art. 32 ust. 8 ustawy o związkach zawodowych – był on bowiem przewodniczącym komitetu założycielskiego zakładowej organizacji związkowej i nie mógł być zwolniony z pracy w trybie wskazanym przez pracodawcę.

Wnioski dla pracodawcy

Nawet nieprawidłowe wskazanie pracownika-związkowca szczególnie chronionego przed zwolnieniem nie musi go pozbawić ochrony. Jeżeli taki pracownik pełni funkcję przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej lub komitetu założycielskiego związku, to pracodawca również nie może go zwolnić z pracy – zwłaszcza za wypowiedzeniem. Jeżeli mimo to pracodawca złoży skutecznie wypowiedzenie, to jest niemal pewne, że taki pracownik zostanie przywrócony do pracy, a pracodawca będzie zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy spowodowanego zwolnieniem.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK