| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy dopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego związkowcowi

Czy dopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego związkowcowi

Pracownikowi korzystającemu ze szczególnej ochrony związkowej nie wolno wręczyć bez zgody zakładowej organizacji związkowej wypowiedzenia zmieniającego. Ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, uzasadniającym wykluczenie możliwości przywrócenia do pracy pracownika – związkowca, nie jest osiąganie np. niedostatecznych wyników w pracy czy zorganizowanie zebrania pracowników bez zgody pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2011 r., II PK 241/10).

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy podzielił wątpliwości powoda i uchylając wyrok nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Uzasadniając wyrok wskazał, że art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych zasadniczo zabrania pracodawcy wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy – bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej – z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia działaczowi związkowemu warunków pracy i płacy. Skoro przepis ten ustanawia wymóg uzyskania zgody organu związkowego także na dokonanie tego rodzaju wypowiedzenia bez względu na jego przyczyny, to odmowa przywrócenia poprzednich warunków pracy lub płacy w przypadku dokonania wypowiedzenia bez takiej zgody musiałaby się opierać na stwierdzeniu niezasadności takiego roszczenia ze względu na to, że z powodu rażąco nagannego zachowania pracownika stanowi ono nadużycie prawa – przy zastosowaniu art. 8 Kodeksu pracy.

Okoliczności faktyczne sprawy nie wskazują na możliwość przypisania powodowi takiego zachowania. W gruncie rzeczy ciężkiego naruszenia przez powoda obowiązków pracowniczych należy dopatrywać się w niewyjaśnieniu przez niego pracodawcy przyczyn zorganizowania 30 lipca 2008 r. zebrania pracowników oraz w fakcie, że powód – zajmujący ważne i odpowiedzialne stanowisko – nie podołał przyjętym obowiązkom uzyskując mniejszą od innych efektywność pracy. Nie jest to więc przyczyna dostatecznie uzasadniająca przyznanie pracownikowi jedynie odszkodowania, ale już nie przywrócenie do pracy.

Wnioski dla pracodawcy

Przypadki, gdy pozbawienie pracy związkowca (a nawet i odszkodowania) jest uzasadnione, muszą stanowić wyjątkowo ciężkie przewinienia, które w normalnej sytuacji kwalifikowały pracowników do zwolnienia dyscyplinarnego. To powoduje, że na mocy art. 8 Kodeksu pracy (tj. ze względu na naruszenie zasad współżycia społecznego) następuje wyłączenie ochrony stosunku pracy. W innych sytuacjach, „normalnych” (takich jak zwykłe zaniedbania obowiązków, brak inicjatywy czy efektywności w pracy), wypowiedzenie związkowcowi umowy o pracę lub jej niektórych warunków nie jest dopuszczalne.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK