| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy zakład pracy ma obowiązek informować organizację związkową o wycofaniu przez jej członków zgody na potrącanie składki związkowej

Czy zakład pracy ma obowiązek informować organizację związkową o wycofaniu przez jej członków zgody na potrącanie składki związkowej

Zgodnie z wytyczną przewodniczącego związku zawodowego, składki członkowskie przelewamy na konto związkowe. W ostatnim czasie kilka osób zrezygnowało z ich opłacania, składając w tym celu stosowne pisma. Na tej podstawie zaprzestaliśmy potrąceń składek członkowskich, ale nie powiadomiliśmy o tym przewodniczącego związku, który po wypłacie wynagrodzeń zorientował się, że na związkowe konto wpłynęło mniej pieniędzy. W związku z tym zażądał od nas uzasadnienia przez każdego z pracowników decyzji o wycofaniu zgody na potrącanie składki. Czy o zaprzestaniu potrącania składek powinniśmy powiadomić przewodniczącego związku zawodowego lub inny jego organ?

WAŻNE!

Pracownicy należący do związku zawodowego nie muszą uzasadniać swojej decyzji o rezygnacji z opłacania składek członkowskich.

PRZYKŁAD

Przewodniczący zakładowej organizacji związkowej złożył do zarządu spółki pismo z wytycznymi w sprawie dokonywania potrąceń składek z wynagrodzeń członków związku. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o wyegzekwowanie przez pracownice działu płac wypełnienia specjalnego formularza przez członka związku zawodowego w przypadku jego rezygnacji z członkostwa w związku. Formularz ten zawierał rubrykę, w której należało uzasadnić rezygnację z przynależności do zakładowej organizacji związkowej. Pracownik poinformował ustnie, że nie należy już do związku i nie wyraża zgody na dalsze potrącanie składek związkowych. Odmówił również wypełnienia formularza w tej sprawie. Pracownica działu płac nie uwzględniła ustnego wniosku pracownika i potrąciła składkę.

Pracownik zgłosił sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. W wyniku kontroli inspektor pracy stwierdził, że potrącenie na rzecz związku zostało dokonane bezpodstawnie, gdyż ustne wycofanie zgody na potrącenie jest dla pracodawcy wiążące. W takiej sytuacji pracownica działu płac powinna udokumentować przebieg rozmowy z pracownikiem i np. na tę okoliczność sporządzić notatkę służbową w obecności przełożonego lub współpracownika oraz opatrzyć takie pismo datą i podpisami.

Podstawa prawna:

  • art. 91 Kodeksu pracy,
  • art. 331 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Wyrażenie przez pracownika, bez zachowania formy pisemnej, zgody na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę innych należności niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 k.p. jest nieważne (art. 58 § 1 k.c. w związku z art. 91 i 300 k.p.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1998 r., I PKN 366/98, OSNP 1999/21/684)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK