| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy zakład pracy ma obowiązek informować organizację związkową o wycofaniu przez jej członków zgody na potrącanie składki związkowej

Czy zakład pracy ma obowiązek informować organizację związkową o wycofaniu przez jej członków zgody na potrącanie składki związkowej

Zgodnie z wytyczną przewodniczącego związku zawodowego, składki członkowskie przelewamy na konto związkowe. W ostatnim czasie kilka osób zrezygnowało z ich opłacania, składając w tym celu stosowne pisma. Na tej podstawie zaprzestaliśmy potrąceń składek członkowskich, ale nie powiadomiliśmy o tym przewodniczącego związku, który po wypłacie wynagrodzeń zorientował się, że na związkowe konto wpłynęło mniej pieniędzy. W związku z tym zażądał od nas uzasadnienia przez każdego z pracowników decyzji o wycofaniu zgody na potrącanie składki. Czy o zaprzestaniu potrącania składek powinniśmy powiadomić przewodniczącego związku zawodowego lub inny jego organ?

WAŻNE!

Pracownicy należący do związku zawodowego nie muszą uzasadniać swojej decyzji o rezygnacji z opłacania składek członkowskich.

PRZYKŁAD

Przewodniczący zakładowej organizacji związkowej złożył do zarządu spółki pismo z wytycznymi w sprawie dokonywania potrąceń składek z wynagrodzeń członków związku. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o wyegzekwowanie przez pracownice działu płac wypełnienia specjalnego formularza przez członka związku zawodowego w przypadku jego rezygnacji z członkostwa w związku. Formularz ten zawierał rubrykę, w której należało uzasadnić rezygnację z przynależności do zakładowej organizacji związkowej. Pracownik poinformował ustnie, że nie należy już do związku i nie wyraża zgody na dalsze potrącanie składek związkowych. Odmówił również wypełnienia formularza w tej sprawie. Pracownica działu płac nie uwzględniła ustnego wniosku pracownika i potrąciła składkę.

Pracownik zgłosił sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. W wyniku kontroli inspektor pracy stwierdził, że potrącenie na rzecz związku zostało dokonane bezpodstawnie, gdyż ustne wycofanie zgody na potrącenie jest dla pracodawcy wiążące. W takiej sytuacji pracownica działu płac powinna udokumentować przebieg rozmowy z pracownikiem i np. na tę okoliczność sporządzić notatkę służbową w obecności przełożonego lub współpracownika oraz opatrzyć takie pismo datą i podpisami.

Podstawa prawna:

  • art. 91 Kodeksu pracy,
  • art. 331 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Wyrażenie przez pracownika, bez zachowania formy pisemnej, zgody na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę innych należności niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 k.p. jest nieważne (art. 58 § 1 k.c. w związku z art. 91 i 300 k.p.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1998 r., I PKN 366/98, OSNP 1999/21/684)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK