| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a konsultacje ze związkami zawodowymi

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a konsultacje ze związkami zawodowymi

Pracownik jest zatrudniony jest na czas określony i nie jest członkiem związku zawodowego. Czy, rozwiązując z nim umowę o pracę w trybie art. 52 k.p. za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, mam obowiązek zasięgnięcia opinii zakładowej organizacji związkowej?

Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na czas określony czy nieokreślony.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy zmierzającym do natychmiastowego rozwiązania istniejącego między stronami stosunku pracy.

Jeżeli wskazany pracownik nie jest członkiem związku zawodowego, a w Pana firmie działają związki zawodowe, nie wyklucza to konieczności zasięgnięcia ich opinii.

Może bowiem zaistnieć taka sytuacja, że pracownik niebędący członkiem związku zawodowego istniejącego w danym zakładzie pracy korzysta z jego ochrony. Uregulowanie to zawiera art. 30 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.), który przewiduje, że na wniosek pracownika niezrzeszonego w związku zawodowym zakładowa organizacja związkowa może wyrazić zgodę na obronę praw pracowniczych tego pracownika wobec pracodawcy. W związku z tym pracodawca jest zobowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony. Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę z obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników.

W przypadku gdy okaże się, że organizacja związkowa podjęła się obrony praw tego pracownika, należy zwrócić się do niej o opinię, zawiadamiając o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z tym pracownikiem. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy związek zawodowy wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Należy jednak podkreślić, że zarówno wtedy gdy opinia związku będzie pozytywna lub negatywna, jak i wtedy gdy związek nie zajmie żadnego stanowiska, decyzję o rozwiązaniu podejmuje wyłącznie pracodawca. Opinia ta nie wiąże bowiem pracodawcy, a jedynie pracodawca, wyczerpując przewidziany w Kodeksie pracy tryb konsultacji ze związkami zawodowymi, naraża się na zarzut naruszenia przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę.

Rozwiązanie umowy powinno nastąpić na piśmie i wskazywać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Niezachowanie formy pisemnej lub niepodanie w piśmie pracodawcy przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy nie powoduje nieważności dokonanej czynności. Podjęte przez pracodawcę działanie jest skuteczne i doprowadzi do rozwiązania stosunku pracy. W tej sytuacji pracownik będzie mógł jednak wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o przywrócenie do pracy lub wypłatę odszkodowania.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »