| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Kiedy można pominąć konsultację ze związkiem zawodowym przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Kiedy można pominąć konsultację ze związkiem zawodowym przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Kilka miesięcy temu skonsultowaliśmy ze związkiem zawodowym wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi z powodu jego częstych zwolnień lekarskich. Związek zawodowy bronił tego pracownika, a my nie zdążyliśmy doręczyć mu wypowiedzenia, ponieważ ponownie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie należy do związku, a przewodniczący związku powiedział, że już więcej nie będzie reprezentował pracownika. Czy w takiej sytuacji możemy pominąć pytanie do związku o reprezentację pracownika i bez konsultacji ze związkiem wręczyć mu wypowiedzenie?

Skoro Państwa pracownik nie jest członkiem związku zawodowego, a związek zawodowy nie chce go bronić, to są Państwo zwolnieni z obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia mu umowy o pracę. Powinni jednak mieć Państwo potwierdzenie na piśmie, że pracownik nie jest już reprezentowany przez związek zawodowy.

UZASADNIENIE

Konsultację wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony trzeba przeprowadzić ze związkiem zawodowym nawet wówczas, gdy pracownik nie jest jego członkiem, ale związek ten podjął się jego reprezentowania (art. 30 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych). W przedstawionej sytuacji najpierw powinni Państwo ustalić, czy wcześniejsza obrona związkowa tego pracownika miała charakter jednorazowy. Nie jest wystarczające ustne zapewnienie przewodniczącego związku zawodowego o tym, że nie będzie on już bronił tego pracownika. Powinni więc Państwo zadbać o to, aby przewodniczący potwierdził swoje stanowisko na piśmie, chyba że związek zawodowy np. wcześniej przekazał aktualną listę pracowników korzystających z jego obrony i na tej liście nie jest wpisany dany pracownik. Wówczas są Państwo zwolnieni z pytania o reprezentowanie pracowników i z obowiązku konsultacji w sprawie zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. W takim przypadku nie będą Państwo musieli również przed podjęciem indywidualnej decyzji w sprawie zwolnienia pracownika każdorazowo ustalać, czy związek go reprezentuje.

Takie samo stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 18 października 2005 r. (II PK 90/05, OSNP 2007/19-20/291), w którym stwierdził, że: „konsultacja związkowa w indywidualnych sprawach pracowników nie jest wymagana, jeżeli żadna z działających w zakładzie organizacji nie udzieli informacji żądanej przez pracodawcę w trybie art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych, chyba że sam pracownik przed podjęciem czynności przez pracodawcę powiadomi go, że podlega ochronie związkowej”.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »