| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Informacja o utworzeniu związku zawodowego

Informacja o utworzeniu związku zawodowego

Jestem pracownikiem w jednej z krakowskich firm. W kwietniu 2009 r. utworzyliśmy związek zawodowy. W grudniu 2009 r. pracodawca dowiedział się przez przypadek o utworzeniu związku i zarzucił nam, że nie poinformowaliśmy go o tym fakcie. Czy musieliśmy poinformować pracodawcę o utworzeniu w jego firmie związku zawodowego?

Nie, nie jest to informacja obligatoryjna. Należy zauważyć, że przepisy prawa pracy nie nakładają na członków związku obowiązku powiadomienia pracodawcy o powstaniu związku. Jednak brak takiej informacji może uniemożliwić korzystanie z uprawnień organizacji związkowej.

W pewnych jednak przypadkach dobrze jest, aby pracodawca wiedział o istnieniu takiej organizacji. Przykładową sytuacją jest, gdy w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową. Pracodawca jest wtedy zobowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony (art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych – DzU z 2007 r. nr 79, poz. 854 ze zm.; zwanej dalej ustawą). Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników. Realizacja tego obowiązku przez pracodawcę budzi wątpliwości, a orzecznictwo Sądu Najwyższego jest niejednolite. Aktualnie Sąd Najwyższy wyraża pogląd, że obowiązek przewidziany w art. 30 ust. 21 ustawy nie oznacza konieczności każdorazowego zwracania się do zakładowych organizacji związkowych z zapytaniem, czy dany pracownik jest przez nią reprezentowany. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek zwrócenia się do zakładowych organizacji związkowych o imienną listę osób, które ten związek reprezentują w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, a jej aktualizacja powinna następować z inicjatywy zainteresowanego związku zawodowego bądź pracownika (wyroki SN z: 23 października 2003 r., I PK 425/02, Pr. Pracy 2004/5/33; z 22 czerwca 2004 r., II PK 2/04, M. Prawn. 2004/14/630). Powyższy pogląd przeważa także wśród komentatorów prawa pracy.

Informacja o powstaniu związku zawodowego nie jest obligatoryjna, lecz jej przekazanie pracodawcy znacznie ułatwia współdziałanie między pracodawcą a pracownikami.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »