| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Kiedy można pominąć opinię związku zawodowego w sprawie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej

Kiedy można pominąć opinię związku zawodowego w sprawie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej

Pracownik złożył sprzeciw od kary nagany. Zwróciliśmy się do związku zawodowego o opinię w tej sprawie. Związek zajął stanowisko po 16 dniach, informując nas, że popiera sprzeciw pracownika. Zanim otrzymaliśmy informację od związku zawodowego, udzieliliśmy pracownikowi odpowiedzi, że nie uwzględniamy jego sprzeciwu. Pracownik wystąpił z pozwem do sądu pracy o uchylenie kary jako nałożonej bez konsultacji ze związkiem zawodowym. Czy nasze działanie było prawidłowe?

Zakładając, że zwrócili się Państwo do zakładowej organizacji związkowej o opinię bezzwłocznie po otrzymaniu sprzeciwu pracownika, to postępowanie jest prawidłowe. Zakładowa organizacja związkowa powinna przekazać swoje stanowisko w takim terminie, aby mieli Państwo czas przed upływem 14 dni od wniesienia sprzeciwu przez pracownika sporządzić i doręczyć osobiście lub wysłać pracownikowi pismo o odrzuceniu sprzeciwu.

UZASADNIENIE

W omawianej sytuacji opinia organizacji związkowej nie jest dla Państwa wiążąca, ponieważ wpłynęła już po terminie, jaki ma pracodawca na rozpatrzenie sprzeciwu pracownika od nałożonej kary porządkowej. Mimo że związek poparł sprzeciw pracownika, mieli Państwo prawo wcześniej go odrzucić. Wiązał Państwa termin rozpatrzenia sprzeciwu pracownika, ponieważ nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia przez pracownika jest równoznaczne z jego uwzględnieniem (art. 112 § 2 Kodeksu pracy).

Przepisy prawa pracy nie określają, do kiedy zakładowa organizacja związkowa ma czas, aby przedstawić swoje stanowisko w sprawie sprzeciwu pracownika. Powinna jednak przekazać je w takim terminie, aby pracodawca mógł zdecydować o cofnięciu lub podtrzymaniu kary porządkowej przed upływem 14 dni od złożenia od niej sprzeciwu i w tym czasie powiadomić o swojej decyzji pracownika.

Zakładowa organizacja związkowa powinna być jak najszybciej powiadomiona przez pracodawcę o sprzeciwie złożonym przez pracownika od kary porządkowej. Wówczas związki zawodowe mają więcej czasu na wyrażenie swojej opinii i nie mogą zarzucać pracodawcy, że narusza ich uprawnienia, zbyt późno informując o sprzeciwie pracownika. Stanowisko w sprawie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej organizacja związkowa może przedstawić nie tylko na piśmie, ale także w formie ustnej.

Decyzja o uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu należy wyłącznie do pracodawcy. Zasięgnięcie opinii zakładowej organizacji związkowej jest obowiązkiem pracodawcy rozpatrującego sprzeciw wnoszony przez pracownika i jest niezależne od tego, czy doszło do naruszenia prawa czy nie.

WAŻNE!

Stanowisko organizacji związkowej nie jest wiążące dla pracodawcy przy podejmowaniu decyzji w sprawie odwołania się pracownika od kary porządkowej.

Zakładowa organizacja związkowa nie może przez swoje milczenie w wyznaczonym dla pracodawcy terminie na udzielenie pracownikowi odpowiedzi wymuszać uwzględnienia sprzeciwu pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »