| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Kiedy można pominąć opinię związku zawodowego w sprawie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej

Kiedy można pominąć opinię związku zawodowego w sprawie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej

Pracownik złożył sprzeciw od kary nagany. Zwróciliśmy się do związku zawodowego o opinię w tej sprawie. Związek zajął stanowisko po 16 dniach, informując nas, że popiera sprzeciw pracownika. Zanim otrzymaliśmy informację od związku zawodowego, udzieliliśmy pracownikowi odpowiedzi, że nie uwzględniamy jego sprzeciwu. Pracownik wystąpił z pozwem do sądu pracy o uchylenie kary jako nałożonej bez konsultacji ze związkiem zawodowym. Czy nasze działanie było prawidłowe?

Przepisy nie przewidują żadnych konsekwencji za niedopełnienie obowiązku konsultacji z organizacją związkową. Taka sytuacja może być jednak podstawą do skierowania przez pracownika sprawy do sądu o uchylenie zastosowanej kary. Należy pamiętać, że w zakładzie pracy, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa, każda z nich broni praw i reprezentuje interesy swoich członków. Praw pracownika niezrzeszonego w związku zawodowym broni ta organizacja, która na wniosek pracownika wyraziła na to zgodę.

Pracownik musi również ściśle przestrzegać trybu składania odwołań od kary porządkowej, ponieważ w przeciwnym razie jego roszczenia nie zostaną uwzględnione.

PRZYKŁAD

Pracownikowi wymierzono karę porządkową upomnienia za stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu. Pracownik skierował pozew do sądu pracy o anulowanie kary, w którym napisał, że kara została nałożona bezpodstawnie, ponieważ był on trzeźwy, a pracodawca nie sprawdził jego stanu trzeźwości. W odpowiedzi na pozew zakład wskazał, że pracownik nie złożył sprzeciwu od nałożonej kary przed wystąpieniem do sądu. Sąd po zbadaniu sprawy nie uwzględnił pozwu pracownika, ponieważ nie złożył on sprzeciwu od wymierzonej kary do pracodawcy, co oznacza, że pracownik nie wyczerpał trybu odwoławczego.

Podstawa prawna

  • art. 112 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 30 ust. 1, ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Okoliczność, że w zakładzie pracy nie działa zakładowa organizacja związku zawodowego, której pracownik jest członkiem, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku rozpatrzenia, przed podjęciem decyzji o uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu od zastosowania kary porządkowej (art. 112 § 1 zdanie 2 k.p.), stanowiska reprezentującej pracownika międzyzakładowej organizacji związkowej. (Wyrok Sądu Najwyższego z 5 listopada 1998 r., I PKN 422/98, OSNP 1999/24/786)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »