| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy należy podnieść dodatek wyrównawczy

Czy należy podnieść dodatek wyrównawczy

Nasza pracownica w 2001 r. otrzymała dodatek wyrównawczy w związku z przeniesieniem do innej pracy (ustawa z 28 grudnia 1989 r. o zwolnieniach grupowych), a ponadto cały czas jest objęta ochroną związkową. Czy mimo znacznego wzrostu wynagrodzenia, w dalszym ciągu musi otrzymywać dodatek wyliczony według starych wynagrodzeń?

Mimo że Państwa pracownica otrzymuje dodatek wyrównawczy od 2001 r. przyznany na podstawie nieobowiązującej już ustawy z 1989 r. o zwolnieniach grupowych, to jednak zasady jego wypłacania w odniesieniu do pracowników wynagradzanych w stałych miesięcznych stawkach nie uległy zmianie również w obecnym stanie prawnym. Dlatego bez względu na to, że od 2001 r. do chwili obecnej nastąpiło u Państwa znaczne podwyższenie wynagrodzeń, pracownica w dalszym ciągu powinna otrzymywać dodatek wyrównawczy wyliczony według starych wynagrodzeń, w kwocie niezmienionej do końca okresu, w którym będzie objęta ochroną. Taka sytuacja, z uwagi na duży upływ czasu od 2001 r. i dokonane zmiany wynagrodzeń w tym okresie, może być dla pracownicy niekorzystna.

PRZYKŁAD

 Pracownik otrzymywał przed zmianą warunków pracy i płacy wynagrodzenie za pracę w kwocie 2250 zł. Na jego wynagrodzenie składały się:

• wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1800 zł,

• dodatek stażowy w wysokości 25% wynagrodzenia zasadniczego, co dawało kwotę 450 zł.

Dodatek wyrównawczy przysługuje pracownikowi podlegającemu ochronie związkowej przez okres 6 miesięcy. Po przeniesieniu do innej pracy od września 2007 r. pracownikowi zmieniono wynagrodzenie zasadnicze na kwotę 1400 zł, od którego będzie liczony dodatek stażowy w wysokości 25%.

Wyliczenie dodatku wyrównawczego:

1800 zł + 450 zł (wynagrodzenie przed zmianą) - 1400 zł + 350 zł (wynagrodzenie po zmianie) = 2250 zł - 1750 zł = 500 zł (dodatek wyrównawczy).

Od stycznia 2008 r. w zakładzie były podwyżki i na stanowisku zajmowanym przez pracownika przed przeniesieniem wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o kwotę 300 zł. Dodatek wyrównawczy pozostaje bez zmian. Nie bierzemy pod uwagę wzrostu wynagrodzenia zasadniczego.

PRZYKŁAD

Pracownica, która jest chroniona jako członek zarządu związku zawodowego, otrzymywała przed zmianą warunków pracy i płacy w grudniu 2007 r. wynagrodzenie za pracę w kwocie 2400 zł.

Na jej wynagrodzenie składały się:

• wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2000 zł,

• premia regulaminowa w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego, co dawało kwotę 400 zł,

• dodatkowo pracownicy w grudniu 2007 r. wypłacono nagrodę jubileuszową za 15-lecie pracy.

Dodatek wyrównawczy będzie jej należny przez okres 9 miesięcy. Od stycznia 2008 r. pracownica otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1500 zł, od którego jest liczona premia regulaminowa w wysokości 20%.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK