| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Świadczenie pieniężne dla urzędnika państwowego

Świadczenie pieniężne dla urzędnika państwowego

Moje pytanie dotyczy świadczenia pieniężnego wypłacanego urzędnikowi państwowemu mianowanemu po reorganizacji lub likwidacji urzędu. W ostatnim okresie urząd, w którym byłam zatrudniona, uległ reorganizacji i rozwiązano ze mną stosunek pracy. Do czasu podjęcia nowej pracy przez okres 6 miesięcy będę mogła pobierać świadczenie pieniężne przewidziane w ustawie. Czy okres pobierania tego świadczenia będzie wliczał się do stażu pracy i czy od tego świadczenia odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne?

Okres pobierania świadczenia pieniężnego przez urzędnika państwowego mianowanego wlicza się do okresów pracy wymaganych do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz do okresów zatrudnienia w rozumieniu przepisów emerytalnych - na takich warunkach, na jakich wlicza się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Od świadczenia pieniężnego odprowadzane są również składki na ubezpieczenia społeczne.

Stosownie do art. 131 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (DzU z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.) prawo do świadczenia pieniężnego przysługuje urzędnikowi państwowemu mianowanemu, z którym został rozwiązany stosunek pracy w związku z reorganizacją lub likwidacją urzędu, w okresie do podjęcia pracy lub działalności gospodarczej. Okres, w którym przysługuje to świadczenie, nie może być jednak dłuższy niż 6 miesięcy.

Świadczenie to wypłacane jest przez urząd ze środków budżetu państwa, a obliczane jest jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Należy podkreślić, że świadczenie pieniężne nie przysługuje urzędnikowi państwowemu, który nabył prawo do emerytury. Istotny jest również fakt, że w razie gdy w okresie 6 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy były urzędnik pobiera zasiłek wychowawczy, chorobowy albo macierzyński, wysokość świadczenia pieniężnego ulega odpowiedniemu obniżeniu.

Okres pobierania świadczenia podlega wliczeniu do stażu pracy, od którego zależy nabycie lub zachowanie uprawnień pracowniczych oraz do okresów zatrudnienia w rozumieniu przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) na takich warunkach, na jakich wlicza się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.).

Należy podkreślić, że ze względu na wypłatę świadczenia po rozwiązaniu stosunku pracy urząd powinien wystawić odpowiednie zaświadczenie, które urzędnik po rozwiązaniu z nim stosunku pracy będzie mógł przedstawić swojemu następnemu pracodawcy. Urząd nie może faktu wypłaty świadczenia uwzględnić w świadectwie pracy, gdyż świadectwo musi być wydane przez pracodawcę pracownikowi w dniu ustania stosunku pracy lub w ciągu 7 dni po ustaniu.

Od świadczenia tego odprowadzane są również składki na ubezpieczenia społeczne na zasadach przewidzianych dla wynagrodzenia wypłacanego w czasie trwania stosunku pracy.

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »