| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Prawo do trzynastki za przepracowanie okresu krótszego niż 6 miesięcy

Prawo do trzynastki za przepracowanie okresu krótszego niż 6 miesięcy

Pracownica jednostki samorządowej pracowała w 2012 r. od początku stycznia do 24 lutego. Od 27 lutego do końca czerwca przebywała na zwolnieniach lekarskich (w tym m.in. związanych z ciążą). W lipcu urodziła bliźnięta i do końca roku przebywała na urlopie macierzyńskim. Czy w tej sytuacji ma prawo do trzynastki za 2012 r.?

Tak, pracownica powinna otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2012 r. w wysokości naliczonej proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Prawo do nagrody rocznej przysługuje po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego lub – w szczególnych przypadkach – okresu krótszego. Jak wynika z art. 2 ust. 3 pkt 6 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (zwanej dalej ustawą o trzynastkach), pracownik ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, gdy przepracował mniej niż 6 miesięcy m.in. z powodu korzystania:

  • z urlopu wychowawczego,
  • z urlopu dla poratowania zdrowia,
  • przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego – z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego.

W wyroku z 9 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 2 ust. 3 ustawy o trzynastkach – w zakresie, w jakim pomija okres urlopu macierzyńskiego jako umożliwiający nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, w sytuacji nieprzepracowania w ciągu całego roku kalendarzowego faktycznie 6 miesięcy – jest niezgodny z Konstytucją RP. Wyrok ten jest jednocześnie podstawą do zmiany art. 2 ust. 3 pkt 6 ustawy o trzynastkach (obecnie trwają prace nad projektem zmian w ustawie).

Według projektu przepracowanie 6 miesięcy nie jest wymagane również w przypadku korzystania z:

  • urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu ojcowskiego,
  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
  • dwudniowego zwolnienia od pracy na wychowywane dziecko do 14. roku życia.

Podstawą przyznania pracownicy trzynastki musi być fakt, że to właśnie z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego nie przepracowała ona wymaganych 6 miesięcy. W sytuacji opisanej w pytaniu pracownica przepracowała faktycznie niepełne dwa miesiące. Gdyby jednak nie korzystała z urlopu macierzyńskiego, mogłaby przepracować wymagane 6 miesięcy uprawniające ją do trzynastki. Urlop macierzyński był więc bezpośrednią przyczyną nieprzepracowania przez nią wymaganego okresu. W związku z tym pracownica nabędzie prawo do trzynastki za 2012 r. Nagroda zostanie jednak naliczona na podstawie wynagrodzenia, jakie pracownica otrzymała za czas faktycznie przepracowany (zostanie zmniejszona proporcjonalnie do przepracowanego okresu).

 

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »