| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jak ustalić staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej

Jak ustalić staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej

Jesteśmy spółdzielnią mieszkaniową. Od lutego 2010 r. zatrudniamy pracownika, który pracował u nas przez 8 lat, do końca 2008 r. W tym okresie otrzymał nagrodę jubileuszową, którą przyznajemy co 5 lat na podstawie układu zbiorowego pracy. Czy do stażu pracy, od którego zależy prawo do „jubileuszówki”, powinniśmy wliczyć pracownikowi poprzedni okres zatrudnienia w spółdzielni?

WAŻNE!

Pracodawcy prywatni powinni decydować o zasadach przyznawania nagród za długoletni staż przy zastosowaniu obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników.

Wewnętrzne przepisy, np. układ zbiorowy czy regulamin wynagradzania, mogą przewidywać np. zaliczanie do „stażu jubileuszowego” wyłącznie okresu pracy z obecnego, nieprzerwanego okresu zatrudnienia. W opisanej sytuacji takie uregulowanie w aktach wewnątrzzakładowych nakazywałoby pominięcie okresu przepracowanego przez Państwa pracownika do końca 2008 r.

Jeżeli jednak postanowienia obowiązującego u Państwa układu zbiorowego nie odnoszą się do kwestii zaliczania poprzednich okresów zatrudniania u tego samego pracodawcy, do stażu pracy należałoby zaliczyć wszystkie okresy zatrudnienia w spółdzielni, nawet jeśli wystąpiły między nimi przerwy.

Podstawa prawna:

  • art. 112–113, art. 183a–183e Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
  • art. 47 Karty Nauczyciela.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Szwarc-Ślaski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »