| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Podstawa wymiaru składek

Podstawa wymiaru składek

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Jednak niektóre przychody takiej podstawy nie stanowią.

– na emeryturę,
– na rentę inwalidzką w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
– na rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy,

• nagroda przysługuje w przemyśle wydobywczym członkom drużyn ratowniczych (z wyjątkiem specjalistów) bez względu na częstotliwość faktycznej ich wypłaty,

• nagroda jubileuszowa wypłacana jest częściej niż co 5 lat z uwagi na to, że prawo do jej nabycia nastąpiło wskutek zmiany wewnętrznych przepisów regulujących zasady przyznawania tych nagród. Przy czym warunkiem jest, aby zarówno nowe, jak i stare przepisy przewidywały przyznawanie nagrody nie częściej niż co 5 lat oraz pracodawca, zmieniając je, nie działał w celu ominięcia prawa przez częstą zmianę przepisów dotyczących nagród jubileuszowych w celu wypłaty kwot wolnych od składek.

Poza wskazanymi wyżej wyjątkami nagrody jubileuszowe wypłacane częściej niż co 5 lat zawsze będą stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Inne nagrody

Nagroda jako gratyfikacja za szczególne osiągnięcia w życiu zawodowym może mieć bardzo różny charakter. Co do zasady, nagroda jako przychód podlega oskładkowaniu.

Nie rodzą jednak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne:
• nagrody za wynalazczość oraz nagrody za prace badawcze i wdrożeniowe,
• nagrody ministra gospodarki za szczególne osiągnięcia w eksporcie,
• nagrody za wyniki sportowe, wypłacane przez kluby sportowe i polskie związki sportowe oraz za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej w dziedzinie kultury fizycznej wypłacane ze środków budżetowych.

Od pozostałych nagród (np. trzynastki), które są przychodami ze stosunku pracy, pracodawca jest zobowiązany naliczać i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne.

Odprawy i odszkodowania

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią również odszkodowania i odprawy wypłacone pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy.

Do świadczeń takich zaliczamy m.in.:
• odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,
• odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,
• odszkodowania z tytułu:
– nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia,
– skrócenia okresu wypowiedzenia,
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK