| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wprowadzenie nowego regulaminu wynagradzania

Wprowadzenie nowego regulaminu wynagradzania

Od 1 sierpnia 2008 r. obowiązuje u nas nowy regulamin wynagradzania. Do 31 lipca 2008 r. wypłacaliśmy pracownikom miesięczne premie regulaminowe pomniejszane proporcjonalnie za czas choroby. Premie były wliczane do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. W regulaminie, który obowiązuje od 1 sierpnia br., jest zapis, że pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę, którą może zmniejszyć kwotowo lub procentowo za czas niezdolności do pracy. Taki zapis, naszym zdaniem, nie uprawnia do wliczania nagrody do podstawy wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik choruje nieprzerwanie w lipcu i sierpniu 2008 r.? Czy z podstawy wymiaru powinniśmy wyłączyć premie, które przysługiwały do końca czerwca, czy wyłączyć premie dopiero wtedy, gdy będziemy ustalali podstawę wymiaru na nowo?

RADA

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., mimo zmiany regulaminu wynagradzania, premie regulaminowe powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik nieprzerwanie choruje, to podstawy wymiaru od 1 sierpnia 2008 r. nie należy ustalać na nowo. Natomiast jeśli będą Państwo ustalać dla pracownika podstawę wymiaru świadczenia, to należy uwzględnić również nagrody wypłacone po 1 sierpnia 2008 r.

UZASADNIENIE

Jeżeli oprócz zasadniczego wynagrodzenia pracownik otrzymuje różnego rodzaju premie i dodatki, to wliczenie tych składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczenia jest uzależnione od tego, czy w trakcie wypłacania świadczeń pracownik będzie miał do nich prawo. Wliczenie do podstawy wymiaru premii, do której pracownik ma prawo również w trakcie pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego spowodowałoby, że składnik ten mógłby być wypłacany dwukrotnie: raz ze środków ZUS, a drugi raz ze środków pracodawcy. Natomiast celem wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy jest zrekompensowanie utraconego wynagrodzenia z powodu niezdolności do pracy.

W związku ze zmianą zasad wynagradzania podjęli Państwo decyzję o likwidacji jednego ze składników wynagrodzenia, jakim była premia. Jednak w miejsce tego składnika pracownikom przysługuje nagroda. Mimo że jeden ze składników wynagrodzenia został zlikwidowany, pracownicy mogą w miesiącu niezdolności do pracy otrzymać nagrodę, która po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06) powinna być składnikiem podstawy wymiaru. Orzeczenie Trybunału wyjaśniło, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków płatnik świadczenia powinien kierować się tym, czy składnik wynagrodzenia jest wypłacany w okresie niezdolności do pracy, a nie zapisami w wewnątrzzakładowych przepisach o wynagradzaniu. Jeżeli składnik wynagrodzenia, który przysługuje pracownikom, zostanie w przepisach zakładowych zamieniony na inny składnik wynagrodzenia, to nie wyłącza się go z podstawy wymiaru po wejściu w życie przepisów o wynagradzaniu.

Podstawa prawna:

• art. 41, art. 63 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »