| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Niedawno zatrudniłem absolwenta studiów wyższych, dla którego jest to pierwsza praca w życiu. Pracownik ten ma wskazane w swojej umowie wynagrodzenie jako równowartość obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego. Pracownik otrzymał przy pierwszej wypłacie 900,80 zł. Twierdzi, że zgodnie z zapisem w umowie powinien otrzymać 1126 zł. Nie przyjmuje do wiadomości, że osoby w pierwszym roku pracy obowiązuje niższa stawka. Czy mam rację w tym sporze z pracownikiem?

PRZYKŁAD

W umowie o pracę omyłkowo została wpisana kwota 4300 zł wynagrodzenia zamiast 3400 zł, na którą strony się umówiły. Pracownik, którego dotyczyła umowa, widząc, że pracodawca pomylił się na jego korzyść, udawał, że nie dostrzegł pomyłki. W tym przypadku pomyłka była oczywista i pracodawca po jej dostrzeżeniu może się wycofać z wypłacania takiej kwoty wynagrodzenia. W tym celu, maksymalnie w ciągu roku od wykrycia błędu, musi złożyć pracownikowi na piśmie oświadczenie o popełnieniu istotnego błędu w warunkach umowy.

W przedstawionej sytuacji pozostaje Panu możliwośc zmiany warunków umowy pracownika za porozumieniem stron (jeśli pracownik na to przystanie) lub za wypowiedzeniem (z przyczyn niedotyczących pracownika, czyli z powodu określenia wynagrodzenia pracownika na wyższym poziomie niż było to intencją pracodawcy). Innym rozwiązaniem jest wynagradzanie pracownika na poziomie ogólnie obowiązującego minimum. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że wynagradzanie pracownika na poziomie 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę nie może być długotrwałe. Dotyczy tylko pierwszego roku, za który są odprowadzane za pracownika składki na ubezpieczenia społeczne. Nie wlicza się tu tylko okresów pracy na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Wliczeniu podlegają natomiast okresy pracy na podstawie umowy zlecenia (z wyjątkiem zleceń wykonywanych przez studentów do ukończenia 26. roku życia), stażu absolwenckiego czy pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

art. 6 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.),

rozporządzenie z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r. (DzU nr 171, poz. 1209),

art. 84, art. 88 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »