| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Termin wypłaty wynagrodzenia

Termin wypłaty wynagrodzenia

Bardzo proszę o informację, w jakim terminie powinienem wypłacać swoim pracownikom przysługujące im wynagrodzenie za wykonaną pracę? Czy taki termin powinien być wyraźnie określony?

RADA

Tak, wynagrodzenie za pracę wypłaca się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

UZASADNIENIE

Termin wypłaty wynagrodzenia powinien być wyraźnie oznaczony przez pracodawcę w regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku wydawania regulaminu, powinien powiadomić pracownika o terminie wypłaty przysługującego mu wynagrodzenia w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia, w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy o pracę.

Ponieważ wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, powinno być wypłacane z dołu (art. 85 § 2 k.p.). Pracownik powinien ponadto otrzymywać pensję nie rzadziej niż raz w miesiącu, niezwłocznie po ustaleniu jej pełnej wysokości, jednak nie później niż 10. dnia następnego miesiąca. A zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik otrzymywał swoje wynagrodzenie w nieco krótszych okresach, np. co tydzień bądź co dwa tygodnie, pod warunkiem że takie uregulowanie znalazło się w umowie o pracę bądź innych aktach wewnątrzzakładowych. Przy czym zastosowanie w firmie takiego rozwiązania jest dopuszczalne, jeśli jest ono dla pracowników korzystne w stosunku do omawianej regulacji Kodeksu pracy (art. 9 k.p.).

Przy wynagrodzeniu określonym miesięcznie wypłata następuje najczęściej ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. Więcej trudności nastręcza natomiast wynagrodzenie prowizyjne bądź akordowe, gdyż jego wysokość jest zmienna. W tym przypadku wypłata następuje niezwłocznie po jego obliczeniu, jednak nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca.

Należy zaznaczyć, że jeżeli ustalony dzień wypłaty wypada w dniu wolnym od pracy, wówczas wynagrodzenie za pracę wypłaca się w dniu poprzedzającym (art. 85 § 3 k.p.).

Warto również dodać, że pracownik ma prawo kontroli prawidłowości obliczenia należnego mu wynagrodzenia. Na jego bowiem żądanie pracodawca jest zobowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na podstawie których wynagrodzenie zostało obliczone (art. 85 § 5 k.p.).

Niewypłacenie przez pracodawcę należnego wynagrodzenia w ustalonym terminie stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny (art. 282 § 1 pkt 1 k.p.). Ponadto niezachowanie przez pracodawcę terminu wypłaty wynagrodzenia rodzi po stronie pracownika prawo do żądania odsetek za czas opóźnienia. Odsetki przysługują od dnia uchybienia płatności w wysokości ustawowej.

Odpowiedziała Alicja Fal

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »