| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy warto wprowadzić w firmie prowizyjny system wynagradzania

Kiedy warto wprowadzić w firmie prowizyjny system wynagradzania

Wynagradzanie prowizyjne pracodawca powinien wprowadzić wówczas, gdy chce osiągnąć wysoką wydajność pracy. W tym systemie wysokość płacy jest ściśle uzależniona od efektów wykonywanych przez pracownika zadań.

WAŻNE!

Wskaźnik prowizji może zależeć od czynników związanych z okresowymi wahaniami na rynku, sezonowością sprzedaży, zmian w strukturze usług lub produktów oferowanych przez przedsiębiorstwo.

Należy pamiętać, że prowizyjna część wynagrodzenia musi być realna do osiągnięcia. Jeśli pracownik oceni, że uzyskanie odpowiedniego wynagrodzenia z tytułu prowizji jest niemożliwe, straci zainteresowanie efektywną pracą.

Istotne jest również, że w przypadku systemu prowizyjnego pracownika obowiązują ogólne normy czasu pracy. Pracownik „prowizyjny” powinien mieć zatem tak określony i zorganizowany czas pracy, aby nie przekraczał norm ustalonych w przepisach Kodeksu pracy. W przypadku ich przekroczenia mają zastosowanie ogólne regulacje dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych, a pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie i dodatek za taką pracę.

PRZYKŁAD

Andrzej B. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w zadaniowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Jego praca polega na rozwożeniu towarów i sprzedawaniu ich w rejonach wyznaczonych przez pracodawcę. Pracownik zajmuje się ponadto pozyskiwaniem nowych odbiorców oraz sprawdzaniem, jaki towar jest wystawiany i reklamowany w sklepach. Andrzej B. rozpoczyna pracę o godzinie 6.00 rano. Po sprawdzeniu ładunku i rozmowie z przełożonym wyjeżdża do wyznaczonych klientów. Liczba punktów handlowych, które ma odwiedzić w danym dniu, jest z góry wyznaczona przez pracodawcę. Po powrocie z trasy Andrzej B. musi rozładować samochód, spisać towar, który pozostał, posegregować go, złożyć zamówienie na brakujące towary na następny dzień i rozliczyć się z pieniędzy. Czynności wykonywane po powrocie z trasy zajmują mu każdego dnia 3 godziny. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego Andrzej B. otrzymuje premię uznaniową i prowizję od wartości sprzedanego towaru. Zakres obowiązków pracownika jest ustalony przez pracodawcę tak, że ich wykonanie jest niemożliwe w ciągu 8 godzin. Takie planowanie pracy narusza przepisy o czasie pracy. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe i zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Jeżeli pracodawca nie zorganizuje pracy w sposób umożliwiający jej wykonanie, to pracownik ma prawo do wynagrodzenia za przestój. W odniesieniu do pracowników wynagradzanych za wyniki pracy (a więc również w systemie prowizyjnym) wykonanie przez pracodawcę obowiązku należytego zorganizowania pracy ma duże znaczenie, gdyż wpływa bezpośrednio na wysokość wynagrodzenia zatrudnionych. Pracownikowi wynagradzanemu stawką prowizyjną przysługuje za przestój 60% wynagrodzenia. Przy jego obliczaniu należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Prowizyjny system wynagradzania powinien być tak skonstruowany, aby pracownik otrzymywał miesięcznie wynagrodzenie nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W przeciwnym przypadku pracownikom przysługuje wyrównanie do kwoty tego wynagrodzenia. W sytuacji gdy prowizja jest jednym z kilku składników wynagrodzenia, suma tych składników (łącznie z prowizją za dany okres) powinna odpowiadać co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK