| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jaki sposób obniżyć pracownikom wynagrodzenie

W jaki sposób obniżyć pracownikom wynagrodzenie

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów zatrudnienia jest zmniejszenie wynagrodzeń pracowników, które wiąże się często z obniżeniem wymiaru etatu. Wynagrodzenie można zmniejszyć za porozumieniem stron albo w formie wypowiedzenia zmieniającego.

Pracodawca, który przeżywa kłopoty finansowe i wyczerpał inne sposoby na obniżenie kosztów działalności firmy, często decyduje się na obniżenie wynagrodzeń pracownikom. Jednak nie każdemu pracownikowi można zmniejszyć wynagrodzenie.

Porozumienie stron

Pracodawca, który chce obniżyć pracownikom pensję, najpierw powinien zaproponować im zmianę warunków wynagradzania za porozumieniem stron. Aby takie porozumienie doszło do skutku, potrzebna jest zgoda pracownika.

Pracodawca zawierając porozumienie stron powinien sporządzić aneks do dotychczasowej umowy o pracę. W aneksie należy określić, które warunki zatrudnienia ulegają zmianie, a więc jakie wynagrodzenie pracodawca proponuje pracownikowi oraz w jakim wymiarze czasu pracy pracownik będzie pracował. W porozumieniu zmieniającym trzeba też podać datę, od kiedy nowe warunki zatrudnienia będą obowiązywały pracownika. Jeżeli pracownik je zaakceptuje, porozumienie zmieniające zacznie obowiązywać. Nie ma przeszkód, żeby w porozumieniu określić, że obniżone wynagrodzenie będzie obowiązywało tylko przez pewien czas.

PRZYKŁAD

Pracodawca przeżywa kłopoty finansowe wynikające ze spadku zamówień na jego produkty. W związku z tym musi zwolnić część pracowników, a pozostałym obniżyć wynagrodzenie. Pracodawca chce dokonać obniżki pensji na rok, ponieważ liczy, że po tym okresie sytuacja jego firmy się poprawi. W związku z tym w aneksach do umów o pracę zaznaczył, że obniża wynagrodzenie pracownikom tylko w okresie od 1 października 2012 r. do 30 września 2013 r. Po tym czasie pracownicy otrzymają wynagrodzenia w wysokości obowiązującej przed zmianą.

Za porozumieniem stron można obniżyć wynagrodzenie również pracownikom podlegającym ochronie przed zwolnieniem z pracy.

Wypowiedzenie zmieniające

W przypadku gdy pracownik nie zgodzi się na obniżkę wynagrodzenia za porozumieniem stron, pracodawca może dokonać zmiany wynagrodzenia w formie wypowiedzenia zmieniającego. Wypowiedzenie zmieniające polega na zaproponowaniu pracownikowi nowych warunków zatrudnienia. Pracodawca składa taką propozycję na piśmie (art. 42 § 2 Kodeksu pracy). Pracownik ma czas do połowy okresu wypowiedzenia na podjęcie decyzji, czy przyjmuje zaproponowane warunki czy je odrzuca. Jeżeli pracodawca nie pouczył go o tym w piśmie wypowiadającym warunki pracy i płacy, to pracownik ma czas na podjęcie decyzji do końca okresu wypowiedzenia. Gdy pracownik przyjmie zaproponowane warunki, po okresie wypowiedzenia pracuje na podstawie nowych warunków zatrudnienia. Natomiast jeśli pracownik ich nie przyjmie, wypowiedzenie zmieniające przekształca się w wypowiedzenie definitywne i umowa o pracę rozwiązuje się po okresie wypowiedzenia.

Do wypowiedzenia zmieniającego stosujemy przepisy dotyczące zwykłego wypowiedzenia umowy o pracę (art. 42 § 1 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracownikom, którzy są zatrudnieni na czas nieokreślony, trzeba podać przyczynę wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Przyczyna ta musi być konkretna, rzeczywista i zrozumiała dla pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK